TIMSS2019

Nowy etap badania TIMSS 2019

Na przełomie marca i kwietnia 2018 roku, na próbie 36 szkół podstawowych z terenu województw: mazowieckiego, śląskiego i warmińsko-mazurskiego przeprowadzony został pilotaż badania TIMSS 2019. W kwietniu i maju bieżącego roku na próbie aż 150 szkół podstawowych z całego kraju odbyło się natomiast badanie główne. Więcej
ikonka kazimierczak

Eksperci IBE na międzynarodowej konferencji w Kopenhadze

Na uniwersytecie Aarhus w Kopenhadze trwa właśnie ósma międzynarodowa konferencja badawcza organizowana przez IEA, największą na świecie organizację zajmującą się mierzeniem osiągnięć szkolnych. W stolicy Danii Instytut Badań Edukacyjnych reprezentują eksperci z Zespołu Badań Międzynarodowych: Joanna Kaźmierczak oraz Krzysztof Bulkowski. Więcej
ikonka

Kompetencje społeczne oraz edukacja obywatelska dzieci i młodzieży

Jakie wyzwania wiążą się z przygotowaniem dzieci i młodzieży do świadomego nabywania umiejętności społecznych? Jak prowadzić edukację obywatelską w ramach zajęć szkolnych? To tylko wybrane zagadnienia, którym poświęcono kolejne spotkanie w ramach prac nad Zintegrowaną Strategią Umiejętności. Więcej
MSZCZONOW ico

O funkcjonowaniu ZRK na seminarium dla interesariuszy

W dniach 6–7 czerwca w Mszczonowie odbyło się walne seminarium informacyjne dotyczące roli Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Bilans zjazdu? Ponad 100 uczestników, kilkanaście grup roboczych, dziesiątki pomysłów i niezliczone pokłady pozytywnej energii. Więcej
ikonka post 23 08

Podsumowanie Ruchu Innowacyjnego w Edukacji w roku szkolnym 2018/2019

Już 14 czerwca w Muzeum Historii Łodzi odbędzie się uroczysta gala XXXIII Podsumowania Ruchu Innowacyjnego w Edukacji, organizowana przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Z przyjemnością zawiadamiamy, że tegoroczną edycję imprezy patronatem objął Instytut Badań Edukacyjnych. Do zobaczenia w Łodzi! Więcej
oecd ico

Warsztaty dla interesariuszy Zintegrowanej Strategii Umiejętności

We wtorek 28 maja w warszawskim hotelu Arche odbyły się warsztaty dla interesariuszy Zintegrowanej Strategii Umiejętności (ZSU). Zostały zorganizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Więcej

Katarzyna Trawińska-Konador członkinią Grupy Doradczej ds. Europejskiej Ramy Kwalifikacji przy Komisji Europejskiej

Grupa Doradcza ds. Europejskiej Ramy Kwalifikacji przy Komisji Europejskiej (EQF Advisory Group) monitoruje proces tworzenia i wprowadzania Krajowych Ram Kwalifikacji w państwach członkowskich UE. Grupa posiada mandat Komisji Europejskiej, władz państw członkowskich i partnerów społecznych. W jej skład wchodzą przedstawiciele Unii Europejskiej oraz eksperci. Katarzyna Trawińska-Konador będzie opiniować propozycje rozwiązań oraz kierunku rozwoju polityki Komisji Europejskiej w zakresie Europejskiej Ramy Kwalifikacji.

Katarzyna Trawińska-Konador
Absolwentka germanistyki i niderlandystyki Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach międzynarodowych programów naukowych część studiów odbyła na Uniwersytecie w Leuven w Belgii, Freie Universitaet w Berlinie oraz Uniwersytecie Wiedeńskim. Jest absolwentką Podyplomowego Studium Europejskiego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Kursu kwalifikacyjnego dla kadry kierowniczej z zakresu zarządzania oświatą w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie.

Od 2017 r. jest pracownikiem naukowym i nauczycielem akademickim w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest także członkinią zespołu Pełnomocnika Rektora SGH ds. Zapewniania Jakości Kształcenia.

Od 2009 r. jest pracownikiem naukowym Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie, a od 2010 r. – liderką obszaru badawczego w projekcie KRK. Współtworzyła cztery koncepcje badawcze oraz narzędzia jakościowe i ilościowe w badaniach związanych m.in. z tematyką zarządzania kompetencjami branżowymi. W latach 2012–2015 była zatrudniona na stanowisku Zastępcy Lidera Projektu KRK. Była odpowiedzialna za koordynację merytoryczną obszarów w projekcie związanych z zapewnianiem jakości kwalifikacji, walidacji, opisu kwalifikacji, Sektorowych Ram Kwalifikacji oraz monitoringu. Jest współautorką części publikacji końcowych prezentujących rozwiązania wypracowane w projekcie KRK. Od 2017 r. zajmuje stanowisko Sekretarza Rady Naukowej IBE.

W latach 2013–2015 była zatrudniona w dwóch projektach realizowanych przez Fundację Rektorów Polskich dot. rozwijania kwalifikacji poziomu 5 PRK oraz koncepcji rozwijania kierunków kształcenia dla tych kwalifikacji we współpracy z instytucjami szkolnictwa wyższego, tzw. „short cycle” (jest współautorką dwóch publikacji prezentujących wyniki). Od 2015 r. była także zatrudniona w projektach realizowanych przez Instytut Badań Edukacyjnych dotyczących wdrażania KRK w Macedonii. Od 2017 r. zajmuje stanowisko senior expert w projekcie Central Asia Education Platform (CAEP). Na co dzień współpracuje z instytucjam krajowymi i międzynarodowymi (FRSE, OECD, CEDEFOP) w dziedzinie edukacji i rynku pracy.