Lekcja w kinie ikonka

Lekcja w kinie, czyli jak wykształcić świadomego odbiorcę mediów

Jakie narzędzia perswazji stosują twórcy reklam? Jak reklamy działają na nasze emocje? Jakie są najważniejsze elementy skutecznej reklamy? Centrum Edukacji Filmowej rozpoczęło kolejny cykl „Lekcji w kinie”, podczas którego dzieci i młodzież mogą poznać tajemnice świata mediów. Patronat merytoryczny nad cyklem objął Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
Stasiowski ico

Ekspert z IBE został członkiem europejskiej sieci NESET

NESET, czyli Network of experts on the social dimension of education and training to sieć doradcza ekspertów zajmujących się społecznym wymiarem edukacji. Od stycznia 2019 r. jej członkiem jest Jędrzej Stasiowski, pracownik Instytutu Badań Edukacyjnych. Więcej

Zapraszamy na XI Interdyscyplinarną Konferencję Naukową TYGIEL 2019

XI Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa TYGIEL 2019 to wydarzenie, które może pochwalić się ponad 10-letnią tradycją. Jest ono inicjatywą lubelskiego środowiska naukowego i wspólnym przedsięwzięciem przedstawicieli wszystkich publicznych lubelskich uczelni wyższych. Patronat honorowy nad konferencją objął Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
MediumSquareLogo 300x300

Kształcenie branżowe czy uniwersyteckie? Za nami seminarium w ramach projektu UniVET

Ponad 40 osób wzięło udział w spotkaniu eksperckim pt. „Kształcenie branżowe czy uniwersyteckie? Czynniki wpływające na decyzję młodych ludzi o wyborze rodzaju kształcenia”, zorganizowanym w ramach międzynarodowego projektu UniVET. Więcej
Logo hist ly

Aplikacja Hist.ly pod patronatem IBE

Hist.ly to darmowa, pozbawiona reklam aplikacja edukacyjna, promująca historię i kulturę Polski. Stworzony przez Fundację Wizja program łączy nowoczesne technologie informatyczne z narzędziami edukacyjnymi. Patronat honorowy nad aplikacją objął Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
edukacja ico copy ikona

Nagroda i wyróżnienie dla autorów kwartalnika „Edukacja”!

Znamy laureatów I edycji Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego. Wśród nich znaleźli się autorzy publikujący w kwartalniku „Edukacja”, wydawanym przez Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej

Badanie czasu i warunków pracy nauczycieli

„Badanie czasu i warunków pracy nauczycieli” rozpoczęło się w listopadzie 2011 r. a zakończy w listopadzie 2012 r. Chodzi o to, by sprawdzić, ile pracują nauczyciele w ciągu całego roku szkolnego, a więc w czasie, gdy trwają wakacje i w miesiącach, w których przeprowadzane są rozmaite egzaminy, jeździ się na wycieczki itp. Wyniki badania będą reprezentatywne dla ogółu nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących w szkołach dla dzieci i młodzieży w Polsce, z wyłączeniem szkół specjalnych.

Na zlecenie IBE badanie wykonuje SMG/KRC, firma badawcza, która wygrała przetarg. Badanie jest prowadzone dwiema metodami.

Pierwsze to tzw. wywiad dnia następnego (rodzaj dzienniczka), prowadzony przez ankietera. Podczas trwającej około godziny rozmowy nauczyciel odpowiada na pytania, co robił poprzedniego dnia. Wywiady dotyczyć będą także weekendów czy innych dni wolnych od pracy.. Pozwoli to sprawdzić, ile czasu nauczyciele poświęcają sprawom zawodowym także w dni teoretycznie wolne od pracy.

Katalog czynności zawodowych, o które jest pytany nauczyciel, był konsultowany ze związkami zawodowymi. Nauczyciele nie będą odpowiadali na pytania dotyczące podziału czasu na czynności niezwiązane z wykonywaniem pracy. Dzienniczek wypełni docelowo 3000 nauczycieli z całej Polski (każdy wywiad „dzienniczkowy” dotyczy tylko jednego, losowo przydzielonego dnia).

IBE zleci również innej firmie zewnętrznej przeprowadzenie kontroli badania, która obejmie przestrzeganie procedur badawczych oraz rzetelność pracy ankieterów.

Druga metoda to ankieta wypełniana on-line przez samych nauczycieli. Posłuży przede wszystkim do określenia, ile czasu zajmują nauczycielom poszczególne czynności oraz jak często są wykonywane w roku szkolnym, miesiącu, tygodniu. Ankieta dostarczy także pogłębionych informacji na temat warunków pracy nauczycieli. W całym badaniu wypełni ją 5000 nauczycieli. Każdy z nauczycieli, który weźmie udział w tym badaniu, dostanie w zapieczętowanej kopercie unikatowy login i hasło do swojej ankiety. Gwarantuje to poufność badań. Badacze, którzy będą zbierać i opracowywać ich wyniki nie będą nawet wiedzieli, kto wypełnił daną ankietę, ponieważ jest ona w pełni anonimowa.

Ekspertów IBE interesuje zróżnicowanie pomiędzy nauczycielami, w zależności od etapu edukacyjnego, nauczanego przedmiotu, doświadczenia zawodowego nauczyciela, wielkości szkoły i wielkości miejscowości, w której szkoła się znajduje.

W sumie w badaniu weźmie udział około 8000 nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących z 1300 różnego typu szkół z całego kraju. Każdy z badanych będzie uczestniczyć tylko w jednym rodzaju badań. Udział w obu jest w pełni dobrowolny.

Badanie potrwa do listopada 2012 r. Wyniki badania IBE przedstawi wiosną 2013 r. Z poszanowania dla procesu badawczego, Instytut nie będzie udzielał dodatkowych informacji o tym badaniu, jego narzędziach i przebiegu aż do zakończenia badania.

Więcej o badaniu na eduentuzjasci.pl

MRR
MNiSW