post konferencja ok2 ico

Konferencja „Interdyscyplinarne konteksty współczesnej pedagogiki i psychologii” pod patronatem IBE

Zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej, organizowanej przez Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, która odbędzie się w dniach 25−26 października 2018 roku. Więcej
LekcjaWkinie ico

Lekcja w kinie, czyli jak zachęcić uczniów do edukacji medialnej!

Jak ważną rolę odgrywa muzyka w filmie? Które z filmów są adaptacjami książek? Jak można zekranizować komiksy i gry? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzą organizatorzy ogólnopolskiego programu edukacji medialnej „Lekcja w kinie”. Więcej
foto 1small

Eksperci IBE na Konferencji Rozwoju Projektów

20 września odbyła się 19. Konferencja Rozwoju Projektów. Za każdym razem gospodarzem tego wydarzenia jest inna instytucja. Tym razem uczestników gościli inicjatorzy tego cyklu spotkań – BZB Krefeld, czyli centrum edukacyjne branży budowlanej z siedzibą w Düsseldorfie. Więcej
logokongresuikonka

Już wkrótce V Kongres Edukacja i Rozwój

Zapraszamy do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń oświatowych tej jesieni: Kongresie Edukacja i Rozwój, który odbędzie się w Warszawie w dn. 18–19 października. To kolejne z wydarzeń, nad którym patronat sprawuje Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
STEMicon

Szkoła i nowoczesne technologie. Konferencja „Ster na STEM”

W jaki sposób można zastosować nowoczesne technologie w szkole, aby nadążyć za zmieniającą się rzeczywistością? Jak przekazywać wiedzę dzieciom i młodzieży w interesujący dla nich sposób? Więcej
autkax

Zapraszamy do dyskusji o innowacyjnych kwalifikacjach w branży motoryzacyjnej

Okazją do rozmowy będzie organizowane przez IBE seminarium na temat możliwości, jakie oferuje branży motoryzacyjnej wdrażany obecnie w Polsce Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK). Więcej

Badanie czasu i warunków pracy nauczycieli

„Badanie czasu i warunków pracy nauczycieli” rozpoczęło się w listopadzie 2011 r. a zakończy w listopadzie 2012 r. Chodzi o to, by sprawdzić, ile pracują nauczyciele w ciągu całego roku szkolnego, a więc w czasie, gdy trwają wakacje i w miesiącach, w których przeprowadzane są rozmaite egzaminy, jeździ się na wycieczki itp. Wyniki badania będą reprezentatywne dla ogółu nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących w szkołach dla dzieci i młodzieży w Polsce, z wyłączeniem szkół specjalnych.

Na zlecenie IBE badanie wykonuje SMG/KRC, firma badawcza, która wygrała przetarg. Badanie jest prowadzone dwiema metodami.

Pierwsze to tzw. wywiad dnia następnego (rodzaj dzienniczka), prowadzony przez ankietera. Podczas trwającej około godziny rozmowy nauczyciel odpowiada na pytania, co robił poprzedniego dnia. Wywiady dotyczyć będą także weekendów czy innych dni wolnych od pracy.. Pozwoli to sprawdzić, ile czasu nauczyciele poświęcają sprawom zawodowym także w dni teoretycznie wolne od pracy.

Katalog czynności zawodowych, o które jest pytany nauczyciel, był konsultowany ze związkami zawodowymi. Nauczyciele nie będą odpowiadali na pytania dotyczące podziału czasu na czynności niezwiązane z wykonywaniem pracy. Dzienniczek wypełni docelowo 3000 nauczycieli z całej Polski (każdy wywiad „dzienniczkowy” dotyczy tylko jednego, losowo przydzielonego dnia).

IBE zleci również innej firmie zewnętrznej przeprowadzenie kontroli badania, która obejmie przestrzeganie procedur badawczych oraz rzetelność pracy ankieterów.

Druga metoda to ankieta wypełniana on-line przez samych nauczycieli. Posłuży przede wszystkim do określenia, ile czasu zajmują nauczycielom poszczególne czynności oraz jak często są wykonywane w roku szkolnym, miesiącu, tygodniu. Ankieta dostarczy także pogłębionych informacji na temat warunków pracy nauczycieli. W całym badaniu wypełni ją 5000 nauczycieli. Każdy z nauczycieli, który weźmie udział w tym badaniu, dostanie w zapieczętowanej kopercie unikatowy login i hasło do swojej ankiety. Gwarantuje to poufność badań. Badacze, którzy będą zbierać i opracowywać ich wyniki nie będą nawet wiedzieli, kto wypełnił daną ankietę, ponieważ jest ona w pełni anonimowa.

Ekspertów IBE interesuje zróżnicowanie pomiędzy nauczycielami, w zależności od etapu edukacyjnego, nauczanego przedmiotu, doświadczenia zawodowego nauczyciela, wielkości szkoły i wielkości miejscowości, w której szkoła się znajduje.

W sumie w badaniu weźmie udział około 8000 nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących z 1300 różnego typu szkół z całego kraju. Każdy z badanych będzie uczestniczyć tylko w jednym rodzaju badań. Udział w obu jest w pełni dobrowolny.

Badanie potrwa do listopada 2012 r. Wyniki badania IBE przedstawi wiosną 2013 r. Z poszanowania dla procesu badawczego, Instytut nie będzie udzielał dodatkowych informacji o tym badaniu, jego narzędziach i przebiegu aż do zakończenia badania.

Więcej o badaniu na eduentuzjasci.pl

MRR
MNiSW