bip 900Konto IBE na FBKanał IBE na YouTube

grafika 100 1001

Zostań nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej w Luksemburgu

Masz co najmniej trzyletnie doświadczenie w pracy na stanowisku nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej? Wiesz według jakich zasad funkcjonują Szkoły Europejskie? Znasz język angielski lub francuski na poziomie przynajmniej B2? Jeśli tak, to zapraszamy Cię do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Więcej
sirius ico

Spotkanie eksperckie w IBE: rozwój polityki publicznej w zakresie kształcenia cudzoziemców w Polsce

Jakie są najważniejsze aspekty kształcenia cudzoziemców w naszym kraju? Czy system kształcenia migrantów w Polsce powinien zostać zmodernizowany? Na te kluczowe pytania odpowiedzi poszukiwali uczestnicy pierwszego spotkania sieci Sirius 2.0. Więcej
edukacja ico

Nowy numer kwartalnika „Edukacja”

Ukazał się nowy numer kwartalnika „Edukacja”, czasopisma wydawanego przez Instytut Badań Edukacyjnych. Tematyka najnowszej „Edukacji” jest bardzo przekrojowa, znajdziemy w niej artykuły o charakterze teoretycznym, jak również opracowania oparte na badaniach jakościowych czy wnioski z projektów. Więcej
ikonka knferencja vet

Udane zakończenie projektu ConstructyVET

Za nami konferencja podsumowująca międzynarodowy projekt ConctructyVET. Eksperci z kilku europejskich krajów zastanawiali się, jak dopasować ścieżki kształcenia kadry kierowniczej sektora budowlanego do dynamicznie rozwijającej się branży. Więcej
Surfing the future of education

Edukacja i przyszłość

Jakie umiejętności, postawy i wiedzę powinien rozwijać system edukacji, aby wychodzić naprzeciw wyzwaniom przyszłości? Na te pytania staraliśmy się odpowiedzieć podczas warsztatów foresightowych „Edukacja na fali zmian”, które odbyły się 17 maja w Instytucie Badań Edukacyjnych. Więcej
edukacja ico

Kwartalnik naukowy „Edukacja” poszukuje redaktora naczelnego

Kwartalnik naukowy „Edukacja” wydawany jest przez Instytut Badań Edukacyjnych i ukazuje się nieprzerwanie od 1983 r. Publikuje artykuły z zakresu pedagogiki, psychologii, socjologii i dyscyplin pokrewnych. W kwartalniku ukazują się także opracowania dotyczące polskiego systemu edukacji. Więcej

IBE przejmuje Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji

Jednym z nowych zadań Instytutu Badań Edukacyjnych w 2018 r. jest prowadzenie i rozwój Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji.

Fotolia 89594095 male

Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji jest, obok Polskiej Ramy Kwalifikacji, kluczowym elementem Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji wdrażanego w Polsce na mocy ustawy z 22 grudnia 2015 r. Rejestr został uruchomiony w sierpniu 2016 r.

ZRK jest rejestrem publicznym, ewidencjonuje wszystkie kwalifikacje włączone do ZSK spełniające wymagania określone w ustawie o ZSK, zarówno kwalifikacje nadawane w obszarach oświaty (np. dyplom technika, świadectwo maturalne) i szkolnictwa wyższego (np. tytuł magistra, doktora), jak i kwalifikacje uregulowane przepisami prawa (np. nurek) oraz rynkowe (nadawane po ukończeniu różnego rodzaju kursach i szkoleniach). ZRK pełni rolę szczególnego rodzaju łącznika integrującego podsystemy kwalifikacji funkcjonujące dotychczas autonomicznie.

Rejestr gromadzi i udostępnia informacje nie tylko o wymaganych dla danej kwalifikacji efektach uczenia się, ale także praktyczne informacje o instytucjach, które uzyskały prawo do ich nadawania (certyfikowania) oraz o podmiotach, które czuwają nad jakością i wiarygodnością procesów związanych z nadawaniem kwalifikacji. Jedną z głównych cech Rejestru jest aktualność gromadzonych informacji.

Wszystkie kwalifikacje ujęte w Rejestrze mają przypisany poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji, co oznacza że zostały one odniesione do określonego poziomu Europejskiej Ramy Kwalifikacji. W ten sposób poprzez ZRK następuje włączenie polskich kwalifikacji do szerszego obszaru europejskich kwalifikacji.

Główne zadania ustawowe IBE to przyjmowanie i ocena formalna adresowanych do ministrów wniosków dotyczących włączenia kwalifikacji rynkowych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, przyjmowanie i ocena formalna wniosków dotyczących nadania uprawnień do certyfikowania kwalifikacji oraz wpisywania na listę podmiotów zewnętrznego zapewniania jakości nadawania kwalifikacji.

Instytut będzie też monitorować funkcjonowanie Rejestru, a także organizować wymianę doświadczeń w dziedzinie kwalifikacji, ułatwiać dialog i współdziałanie różnych interesariuszy Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz upowszechniać wiedzę o ZSK.

Zakres gromadzonych informacji o kwalifikacjach oraz ich powszechna dostępność powodują, że ZRK jest ważnym elementem zwiększającym transparentność Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Rejestr jest także ważnym narzędziem praktycznej realizacji polityki uczenia się przez całe życie.

Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji jest dostępny za pośrednictwem portalu (https://rejestr.kwalifikacje.gov.pl/ oraz http://www.kwalifikacje.gov.pl/).

Poprzez fakt zagregowania w ZRK informacji o kwalifikacjach, które można zdobyć w ramach różnych sposobów uczenia się, Rejestr staje się główną platformą informacyjną o kwalifikacjach nadawanych w Polsce. Grupy osób i instytucji zainteresowanych informacjami zawartymi w ZRK to m.in.: pracobiorcy, pracodawcy i ich organizacje, nauczyciele, uczniowie, doradcy zawodowi, osoby poszukujące pracy, instytucje rynku pracy, administracja państwowa, jednostki samorządu terytorialnego, związki zawodowe czy izby gospodarcze.

MRR
MNiSW