Logo hist ly

Aplikacja Hist.ly pod patronatem IBE

Hist.ly to darmowa, pozbawiona reklam aplikacja edukacyjna, promująca historię i kulturę Polski. Stworzony przez Fundację Wizja program łączy nowoczesne technologie informatyczne z narzędziami edukacyjnymi. Patronat honorowy nad aplikacją objął Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
edukacja ico copy ikona

Nagroda i wyróżnienie dla autorów kwartalnika „Edukacja”!

Znamy laureatów I edycji Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego. Wśród nich znaleźli się autorzy publikujący w kwartalniku „Edukacja”, wydawanym przez Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
ZSK ico 01

IBE zaprasza do współpracy uczelnie

Instytut Badań Edukacyjnych (IBE), jako podmiot prowadzący Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji (ZRK), zaprasza wszystkie uczelnie oferujące studia wyższe I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie do współpracy przy przygotowywaniu opisów syntetycznych charakterystyk kwalifikacji pełnych nadawanych przez szkoły wyższe. Opisy zostaną upublicznione w ZRK w języku polskim i angielskim. Więcej
MediumSquareLogo 300x300

Seminarium eksperckie: „Kształcenie branżowe czy uniwersyteckie? Czynniki wpływające na decyzję młodych ludzi o wyborze rodzaju kształcenia”

Zapraszamy na seminarium dotyczące preferencji w dokonywaniu wyborów edukacyjnych przez młodych ludzi oraz ich oczekiwań wobec kształcenia uniwersyteckiego i zawodowego. Spotkanie odbędzie się 18 grudnia 2018 r. w siedzibie Instytutu Badań Edukacyjnych przy ul. Górczewskiej 8. Więcej
HackYeah

Za nami największy hackathon w Europie!

Eksperci IBE przez dwa dni aktywnie wspierali uczestników HackYeah − największego hackathonu w Europie. Kilkadziesiąt rozmów, dzielenie się wiedzą i wspólne analizowanie problemów – każdy uczestnik, który zwrócił się o pomoc do strefy mentorów Instytutu Badań Edukacyjnych, mógł liczyć na profesjonalne doradztwo. W tegorocznej edycji HackYeah jedną z kategorii zadań konkursowych była edukacja. Więcej
logo kongres III zach pom

III Zachodniopomorski Kongres Oświatowy

Zapraszamy na III Zachodniopomorski Kongres Oświatowy, który odbędzie się 29–30 listopada w Kołobrzegu. Partnerem wydarzenia jest Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej

Zainaugurowaliśmy działalność interdyscyplinarnej sieci badawczej

Sieć ma zajmować się aktualnymi tematami polskiej edukacji. Na pierwszym spotkaniu, które zorganizowaliśmy 26 stycznia w Warszawie, rozmawialiśmy o znaczeniu wyższego wykształcenia we współczesnym świecie.

Interdyscyplinarna sieć badawcza ma na celu gromadzenie przedstawicieli środowisk naukowych z różnych dyscyplin. Chcemy, aby IBE pełnił funkcję hubu naukowego. Ośrodka naukowego, który gromadzi wiedzę z różnych środowisk i miejsc, integruje ją i przetwarza. Następnie przekaże ją przede wszystkim do instytucji odpowiedzialnych za prowadzenie polityki edukacyjnej w Polsce – powiedział dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych dr Piotr Stankiewicz.

Pierwsze seminarium w ramach działalności interdyscyplinarnej sieci badawczej dotyczyło znaczenia wyższego wykształcenia we współczesnym świecie. Nie chcemy mówić tylko o strukturach uniwersyteckich albo o nauce jako elemencie funkcjonowania szkół wyższych. Chcemy mówić o znaczeniu szeroko rozumianego wykształcenia wyższego – wyjaśniał zastępca dyrektora ds. badawczych i wdrożeń dr hab. Piotr Mikiewicz.

Dr Jolanta Buczek dodała, że IBE nie chce zamknąć się tylko i wyłącznie na problematyce związanej z finansowaniem edukacji wyższej. Nie chcielibyśmy się ograniczyć tylko do grona ekspertów-ekonomistów. Chcemy zidentyfikować skutki zmiany strumienia finansowania edukacji wyższej – zarówno ekonomiczne jak i społeczne, a być może też kulturowe – wyjaśniła.

Instytut Badań Edukacyjnych chce zorganizować w tym roku cztery spotkania dotyczące znaczenia wyższego wykształcenia we współczesny świecie. W przyszłym roku planowana jest konferencja, na której zostaną zaprezentowane efekty wypracowane na tegorocznych seminariach.

Galeria zdjęć:

MRR