post konferencja ok2 ico

Konferencja „Interdyscyplinarne konteksty współczesnej pedagogiki i psychologii” pod patronatem IBE

Zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej, organizowanej przez Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, która odbędzie się w dniach 25−26 października 2018 roku. Więcej
LekcjaWkinie ico

Lekcja w kinie, czyli jak zachęcić uczniów do edukacji medialnej!

Jak ważną rolę odgrywa muzyka w filmie? Które z filmów są adaptacjami książek? Jak można zekranizować komiksy i gry? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzą organizatorzy ogólnopolskiego programu edukacji medialnej „Lekcja w kinie”. Więcej
foto 1small

Eksperci IBE na Konferencji Rozwoju Projektów

20 września odbyła się 19. Konferencja Rozwoju Projektów. Za każdym razem gospodarzem tego wydarzenia jest inna instytucja. Tym razem uczestników gościli inicjatorzy tego cyklu spotkań – BZB Krefeld, czyli centrum edukacyjne branży budowlanej z siedzibą w Düsseldorfie. Więcej
logokongresuikonka

Już wkrótce V Kongres Edukacja i Rozwój

Zapraszamy do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń oświatowych tej jesieni: Kongresie Edukacja i Rozwój, który odbędzie się w Warszawie w dn. 18–19 października. To kolejne z wydarzeń, nad którym patronat sprawuje Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
STEMicon

Szkoła i nowoczesne technologie. Konferencja „Ster na STEM”

W jaki sposób można zastosować nowoczesne technologie w szkole, aby nadążyć za zmieniającą się rzeczywistością? Jak przekazywać wiedzę dzieciom i młodzieży w interesujący dla nich sposób? Więcej
autkax

Zapraszamy do dyskusji o innowacyjnych kwalifikacjach w branży motoryzacyjnej

Okazją do rozmowy będzie organizowane przez IBE seminarium na temat możliwości, jakie oferuje branży motoryzacyjnej wdrażany obecnie w Polsce Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK). Więcej

Lekcja w kinie, czyli jak zachęcić uczniów do edukacji medialnej!

Jak ważną rolę odgrywa muzyka w filmie? Które z filmów są adaptacjami książek? Jak można zekranizować komiksy i gry? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzą organizatorzy ogólnopolskiego programu edukacji medialnej „Lekcja w kinie”. Patronat nad programem objął Instytut Badań Edukacyjnych.

"Lekcja w kinie”

Rozpoczęła się trzynasta edycja „Lekcji w kinie” organizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina. W jej trakcie w 150 miastach w Polsce uczniowie z ponad 2000 szkół wezmą udział w multimedialnych zajęciach prowadzonych przez zawodowych aktorów.

Lekcje prowadzone są w sposób interaktywny oraz dostosowany do wybranej grupy wiekowej. Uczniowie poznają tajniki sztuki filmowej, a wszystkie omawiane zagadnienia są bogato ilustrowane przykładami na ekranie. Po lekcji wyświetlany jest film, który tematyką nawiązuje do zagadnień poruszanych przez aktora.

Całość wpisuje się w podstawę programową na danym poziomie nauczania i tworzy idealne połączenie edukacji z rozrywką.

LekcjaWkinie

Od pracy tapera po adaptacje… LEGO

W tym sezonie dzieci z przedszkoli i klas 1-3 wezmą udział w lekcji o muzyce w filmach i dowiedzą się „Skąd są dźwięki tej piosenki”. Poznają różnicę między piosenką a melodią. Dowiedzą się, kim jest kompozytor i jaka jest jego rola podczas tworzenia muzyki do filmu. Uczniowie zapoznają się z wieloma instrumentami muzycznymi i posłuchają muzyki pochodzącej z różnych zakątków świata, dzięki czemu poznają zwyczaje innych kultur. Dzieci będą uczestniczyły w quizach i zagadkach dotyczących piosenek i ulubionych bohaterów filmowych, a także spróbują swoich sił w piosence.

Ponadto będą miały okazję zobaczyć, jak wygląda praca tapera, który wystąpi w lekcji jako gość specjalny. Taper opowie, jak dawniej wyglądały seanse filmowe i pokaże dzieciom, jak dobrać muzykę do niemych filmów.

Dla uczniów z pozostałych poziomów edukacji (klasy 4-6 i 7-8 szkoły podstawowej oraz szkoły ponadgimnazjalne) Centrum Edukacji Filmowej przygotowało lekcje o ekranizacjach i adaptacjach filmowych.Młodzi odbiorcy dowiedzą się, czym jest adaptacja filmowa, między innymi poprzez ćwiczenie polegające na adaptowaniu poszczególnych przedmiotów pojawiających się na ekranie. Dzięki temu przekonają się, że filmy można tworzyć nie tylko w oparciu o literaturę, ale też gry, komiksy, bajki muzyczne, a nawet klocki LEGO.

Uczniowie dowiedzą się, jak wygląda proces powstawania ekranizacji książki i co muszą zrobić scenarzysta wraz z reżyserem, aby zmieścić kilka tomów w dwóch godzinach filmu. Zobaczą przykłady filmów, które są adaptacjami lektur szkolnych, dzięki czemu będą mogli od razu przeanalizować różnice między książką a filmem.

Świadomi odbiorcy kina

Przygotowując program edukacji medialnej, organizator „Lekcji w kinie” za cel postawił sobie upowszechnianie wiedzy o kinie w przystępny sposób. Dzięki temu młodzi widzowie staną się bardziej świadomymi odbiorcami komunikatów medialnych.

Dlatego ze swoją propozycją multimedialnych lekcji z roku na rok dociera do coraz większej liczby szkół w całej Polsce.

Aby uczestniczyć w programie edukacji medialnej, należy zgłosić się do Centrum Edukacji Filmowej, korzystając z formularza na stronie www.lekcje.info.pl

MRR
MNiSW