fot kk ico

Katarzyna Kalinowska wyróżniona w konkursie o Nagrodę im. Anselma L. Straussa

Katarzyna Kalinowska, pracująca na co dzień w Instytucie Badań Edukacyjnych, otrzymała wyróżnienie w konkursie o Nagrodę im. Anselma L. Straussa za książkę Praktyki flirtu i podrywu. Studium z mikrosocjologii emocji. Więcej
rawpixel 783344 unsplash 612x400ico

Szansa – nowe możliwości dla dorosłych: znamy wyniki rekrutacji

Poznaliśmy wyniki oceny jakościowej formularzy zgłoszeniowych w ramach rekrutacji grantobiorców. Więcej
Jerzy Bielecki ico

Refernet Polska: badamy i analizujemy system kształcenia zawodowego nawet w czasie pandemii

Zachęcamy do lektury wywiadu z Jerzym Bieleckim, kierownikiem projektu Refernet Polska, jednego ze strategicznych przedsięwzięć Instytutu Badań Edukacyjnych. Więcej
qwdqw

Zaufaj nauce w dobie koronawirusa

30 tys. osób i ponad 2 tys. pomysłów – to efekt pierwszego w Europie hackathonu #EUvsVirus, którego celem było opracowanie innowacyjnych rozwiązań związanych z koronawirusem. W ścisłej czołówce znalazła się aplikacja Trust in Science promująca zaufanie dla nauki w czasie pandemii. Więcej
cedefop2020 ico

Konkurs Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego

Pokaż swoje „zielone” i cyfrowe umiejętności, zrób fotorelację i wygraj wyjazd do Berlina lub Salonik! Instytut Badań Edukacyjnych i Refernet Polska zapraszają do udziału w konkursie organizowanym przez Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (CEDEFOP). Więcej
pisa2018

Wysokie umiejętności finansowe polskiej młodzieży

Polscy uczniowie dobrze liczą i rozumieją finanse. Spośród 20 krajów, które wzięły udział w dodatkowej części badania PISA 2018, poświęconej umiejętnościom finansowym, średni wynik polskich piętnastolatków był jednym z najwyższych na świecie. Lepsi okazali się jedynie uczniowie z Kanady, Finlandii i Estonii. Więcej

Kampania “Dni uczenia się dorosłych”

Na początku maja wystartowała kampania społeczna “Dni uczenia się dorosłych”, promująca rozwijanie nawyku ciągłego zdobywania wiedzy i umiejętności. Jako oficjalny partner wydarzenia w kampanię zaangażował się także Instytut Badań Edukacyjnych!

“Dni uczenia się dorosłych” to kampania społeczna, której pierwsza edycja odbyła się już w latach 80. Od tamtej pory organizowana jest cyklicznie pod egidą UNESCO, jako Adults Learner’s Week lub Festival of Learning. W roku 2009 wydarzenie zawitało także do Polski. Jaki jest cel kampanii? Przede wszystkim wykazanie, że kształcenie się przez całe życie jest w dzisiejszych realiach gospodarczych nie tylko konieczne, ale też może zmienić życie człowieka na lepsze. Jak podaje na swojej stronie internetowej organizator kampanii, czyli Polska Izba Firm Szkoleniowych: “Uczenie się przez całe życie ułatwia funkcjonowanie na rynku pracy, poprawia jakość życia i ułatwia czerpanie z niego przyjemności. Chcemy, żeby uczenie się stało się stylem życia i sposobem na spędzanie wolnego czasu w sposób atrakcyjny i twórczy. Chcemy pokazać Polakom mnogość tematów, form i metod, które są dostępne na wyciągnięcie ręki – i pomóc im czerpać z tego, co jest dostępne tuż obok albo w Internecie”.

Instytut włącza się w kampanię!

Tegoroczna polska edycja kampanii odbywa się pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Wśród instytucji i organizacji współpracujących przy przygotowaniu i prowadzeniu kampanii znalazły się m.in. IBE, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, PARP, FRSE oraz KRASP. Zaangażowanie Instytutu w akcję nie ogranicza się jednak do wsparcia organizacyjnego i komunikacyjnego. Jednym z członków Rady “Dni Uczenia się Dorosłych” została Katarzyna Wielguszewska, ekspertka IBE ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Więcej informacji na stronie edurosli.pl