W 2015 r. matura będzie się opierała po raz pierwszy na wymaganiach nowej podstawy programowej.
Zmieni się przy tym formuła egzaminu z języka polskiego – zwłaszcza ustna część egzaminu, a także części pisemne.
Więcej informacji o tym, jak będzie wyglądała nowa matura z języka polskiego.
Diagnoza IBE
Instytut Badań Edukacyjnych sprawdził, jak do nowego egzaminu przygotowani są uczniowie, którzy będą go zdawać. W czerwcu przeprowadził badanie - Diagnoza przedmaturalna z języka polskiego. Wzięło w nim udział 50 wylosowanych liceów ogólnokształcących, a w nich ok. 4 tys. drugoklasistów.
Zobacz informację o wstępnych wynikach diagnozy przedmaturalnej.
Zobacz prezentację z wynikami diagnozy przedmaturalej.
Zobacz arkusz wykorzystany w diagnozie przedmaturalnej, kryteria oceny i komentarze do zadań.
Wsparcie IBE dla uczniów i nauczycieli
IBE ujawnił arkusze diagnozy przedmaturalnej, by mogły z nich na własną rękę skorzystać inne szkoły. Dla nauczycieli biorących udział w badaniu, zorganizowane zostały we wrześniu warsztaty. Omawiano na nich wyniki uczniów oraz narzędzia wsparcia.
Eksperci Instytutu przygotowali trzy poradniki, które pomogą uczniom i nauczycielom lepiej przygotować się do egzaminu maturalnego.
Pobierz (PDF):
Wsparcie CKE dla uczniów i nauczycieli
Centralna Komisja Egzaminacyjna do egzaminu w nowej formule przygotowuje uczniów i nauczyzcieli już od dwóch lat. Od września uruchomiła specjalną stronę poświęconą maturze 2015, na której znaleźć można m.in. informatory o egzaminie z różnych przedmiotów, przykładowe zestawy zadań egzaminacyjnych czy zbiór przykładowych zadań na część ustną egzaminu maturalnego z języka polskiego wraz z przykładowym nagraniem.
CKE organizuje również szkolenia egzaminatorów (od listopada 2014 r. do kwietnia 2015 r.) oraz próbną maturę z języka polskiego w grudniu 2014 r.
Zobacz stronę CKE poświęconą egzaminowi maturalnemu 2015