pisa2018

Polscy uczniowie wśród najlepszych na świecie. Znamy wyniki międzynarodowego badania PISA 2018

Polscy uczniowie w rozumowaniu matematycznym wyprzedzają w Unii Europejskiej wszystkich poza młodymi Estończykami. W rozumieniu tekstu polska młodzież zajmuje 4. miejsce wśród krajów Unii, a w rozumowaniu w naukach przyrodniczych jest na 3. pozycji. Więcej
szachy

Szachy w teorii i praktyce edukacyjnej

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowo-metodycznej „Szachy w teorii i praktyce edukacyjnej”, która odbędzie się 5 grudnia br. w Krakowie. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objął Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
pisa2018

Założenia teoretyczne badania PISA 2018

Prezentujemy założenia teoretyczne oraz przykładowe zadania badania PISA 2018 – największego międzynarodowego badania umiejętności uczniów na świecie, realizowanego przez konsorcjum nadzorowane przez OECD. Wyniki PISA 2018 poznamy już 3 grudnia br. Więcej
parca IBE

Praca w IBE: poszukujemy pracowników naukowych

Instytut Badań Edukacyjnych uczestniczy w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych i wdrożeniowych, przygotowuje raporty, sporządza ekspertyzy oraz pełni funkcje doradcze. Dalszy dynamiczny rozwój IBE wymaga poszerzenia kadry naukowej.  Więcej
rawpixel 783344 unsplash 612x400ico

Indywidualne spotkania konsultacyjne w ramach projektu „Szansa”

Zapraszamy na indywidualne spotkania konsultacyjne dla potencjalnych grantobiorców projektu „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”, podczas których będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat rekrutacji do projektu oraz modelu wsparcia dla osób dorosłych o niskich umiejętnościach podstawowych. Więcej
icils ico

Cyfryzacja bez edukacji nie wystarczy. Znamy wyniki międzynarodowego badania ICILS 2018

Tylko 2% uczniów wykazuje się umiejętnościami krytycznego przyswajania informacji znalezionych w internecie – to jeden z wniosków drugiej edycji Międzynarodowego Badania Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych (ICILS 2018). Więcej

Kolejna edycja Letniej Akademii Ciekawej Historii

„Kozacy i Ukraina w dziejach Rzeczypospolitej” to tytuł drugiej edycji Letniej Akademii Ciekawej Historii, która odbędzie się 24 października w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Inicjatywa jest wspierana przez Instytut Badań Edukacyjnych.

678bbf59 74c3 468a 9666 bf959c542c3c
Jan Matejko, Unia lubelska

Jednym z celów Akademii jest stworzenie przestrzeni dla nawiązania stałej relacji między badaczami przeszłości i nauczycielami, którzy w codziennej pracy przekazują uczniom wiedzę historyczną oraz kształtują ich kompetencje niezbędne do samodzielnego formułowania pytań, odpowiedzi i ocen. Akademia umożliwia wymianę informacji na temat nowych ustaleń nauki dotyczących historii Polski i historii powszechnej. Uczestnicy Akademii pracują nad elementami strategii i metod adaptacji aktualnych ustaleń badawczych do edukacji szkolnej.

Wspólna historia Polski i Ukrainy

Tematem tegorocznej edycji Akademii są Kozacy i Ukraina w dziejach Rzeczypospolitej oraz Kozaczyzna, która ma swoje miejsce w wybranych wątkach edukacji szkolnej. Problem Kozaczyzny zostanie przedstawiony jako fenomen polityczny, którego przybliżenie pozwala na głębsze zrozumienie procesów społecznych, politycznych i gospodarczych w przeszłości i współcześnie.

Zajęcia Akademii odbywają się w formule partnerskiej. Integralną część wykładu, podczas którego badacz przybliży wyniki swych eksploracji, będzie rozmowa ze słuchaczami. Zajęcia warsztatowe będą zaś poświęcone wprowadzeniu nowych ustaleń dotyczących danej tematyki do praktyki szkolnej.

PROGRAM

Akademia odbędzie się 24 października br. W Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, mieszczącym się przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 (sala A).

13.30–14.00 – Rejestracja uczestników.

14.00–14.15 – Uroczyste otwarcie Akademii.

14.15–16.00 – Dr Piotr Kroll (IH UW) – Dlaczego hetmanat kozacki nie poszedł w ślady nowożytnych Niderlandów lub Szwajcarii? Państwo, a może autonomia polityczna/stanowa Kozaków (XVII–XVIII w.) i przyczyny niepowodzenia tego projektu.

16.00–16.15 – Przerwa.

16.15–17.45 – Dr Teresa Stachurska-Maj (IBE/MSCDN) – Kozacy siłą militarną czy zagrożeniem dla Rzeczypospolitej w XVII–XVIII wieku (warsztat)

17.45–18.00 – Podsumowanie merytoryczne – Zakończenie Letniej Akademii Ciekawej Historii.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale należy się uprzednio zarejestrować.

WIĘCEJ INFORMACJI