bip 900Konto IBE na FBKanał IBE na YouTube
PIRLS2016a

ikonka 01

Porozmawiajmy o sektorowym podejściu do kwalifikacji!

Okazją do merytorycznej dyskusji będzie konferencja organizowana przez Instytut Badań Edukacyjnych, która odbędzie się 20-21 czerwca w Warszawie.  Konferencja skierowana jest do wszystkich reprezentantów sektorów w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji Więcej
icon nqf in

Międzynarodowa konferencja podsumowująca projekt NQF-in

W trakcie konferencji przedstawiciele renomowanych europejskich instytucji będą dyskutować o modelach organizacyjnych i finansowych dotyczących włączania kwalifikacji nadawanych poza formalnymi systemami edukacji do krajowych ram kwalifikacji. Konferencja odbędzie się 5-6 czerwca w Warszawie, a udział w niej jest bezpłatny. Więcej
seminarium16 m

Edukacja na fali zmian

Jakie umiejętności, postawy i wiedzę powinien rozwijać system edukacji, aby reagować na wyzwania przyszłości? Na te pytania odpowiedzą uczestnicy warsztatów foresightowych „Edukacja na fali zmian”, które odbędą się 17 maja w Instytucie Badań Edukacyjnych. Więcej
miniaturka ogloszenie

Konkurs na stanowiska nauczycieli w Szkole Europejskiej w Luksemburgu

Minister Edukacji Narodowej poszukuje kandydatów na stanowiska nauczycieli
w Szkole Europejskiej w Luksemburgu Więcej
NQF in konf

Europejski przegląd systemów kwalifikacji

Odwiedziliśmy Francję, Irlandię, Szkocję, Chorwację, Czechy i Węgry. Oczywiście nie pokonywaliśmy tej trasy samolotem czy autem. W ramach seminarium projektu NQF-in, zorganizowanego 18 kwietnia w IBE, przyjrzeliśmy się sposobom włączania do danego systemu krajowego kwalifikacji spoza edukacji formalnej. Więcej
grafika zsu 100 100 pop

Opracujemy Zintegrowaną Strategię Umiejętności

Eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych przeprowadzą niezbędnie badania i analizy, następnie określą wyzwania związane z kształtowaniem, rozwojem i monitoringiem umiejętności w kraju, przy uwzględnieniu potrzeb wszystkich resortów i głównych grup interesariuszy. W efekcie tych prac powstanie Zintegrowana Strategia Umiejętności. Więcej

Sieć ma zajmować się aktualnymi tematami polskiej edukacji. Na pierwszym spotkaniu, które zorganizowaliśmy 26 stycznia w Warszawie, rozmawialiśmy o znaczeniu wyższego wykształcenia we współczesnym świecie.

Interdyscyplinarna sieć badawcza ma na celu gromadzenie przedstawicieli środowisk naukowych z różnych dyscyplin. Chcemy, aby IBE pełnił funkcję hubu naukowego. Ośrodka naukowego, który gromadzi wiedzę z różnych środowisk i miejsc, integruje ją i przetwarza. Następnie przekaże ją przede wszystkim do instytucji odpowiedzialnych za prowadzenie polityki edukacyjnej w Polsce – powiedział dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych dr Piotr Stankiewicz.

Pierwsze seminarium w ramach działalności interdyscyplinarnej sieci badawczej dotyczyło znaczenia wyższego wykształcenia we współczesnym świecie. Nie chcemy mówić tylko o strukturach uniwersyteckich albo o nauce jako elemencie funkcjonowania szkół wyższych. Chcemy mówić o znaczeniu szeroko rozumianego wykształcenia wyższego – wyjaśniał zastępca dyrektora ds. badawczych i wdrożeń dr hab. Piotr Mikiewicz.

Dr Jolanta Buczek dodała, że IBE nie chce zamknąć się tylko i wyłącznie na problematyce związanej z finansowaniem edukacji wyższej. Nie chcielibyśmy się ograniczyć tylko do grona ekspertów-ekonomistów. Chcemy zidentyfikować skutki zmiany strumienia finansowania edukacji wyższej – zarówno ekonomiczne jak i społeczne, a być może też kulturowe – wyjaśniła.

Instytut Badań Edukacyjnych chce zorganizować w tym roku cztery spotkania dotyczące znaczenia wyższego wykształcenia we współczesny świecie. W przyszłym roku planowana jest konferencja, na której zostaną zaprezentowane efekty wypracowane na tegorocznych seminariach.

Galeria zdjęć:

MRR