fot kk ico

Katarzyna Kalinowska wyróżniona w konkursie o Nagrodę im. Anselma L. Straussa

Katarzyna Kalinowska, pracująca na co dzień w Instytucie Badań Edukacyjnych, otrzymała wyróżnienie w konkursie o Nagrodę im. Anselma L. Straussa za książkę Praktyki flirtu i podrywu. Studium z mikrosocjologii emocji. Więcej
rawpixel 783344 unsplash 612x400ico

Szansa – nowe możliwości dla dorosłych: znamy wyniki rekrutacji

Poznaliśmy wyniki oceny jakościowej formularzy zgłoszeniowych w ramach rekrutacji grantobiorców. Więcej
Jerzy Bielecki ico

Refernet Polska: badamy i analizujemy system kształcenia zawodowego nawet w czasie pandemii

Zachęcamy do lektury wywiadu z Jerzym Bieleckim, kierownikiem projektu Refernet Polska, jednego ze strategicznych przedsięwzięć Instytutu Badań Edukacyjnych. Więcej
qwdqw

Zaufaj nauce w dobie koronawirusa

30 tys. osób i ponad 2 tys. pomysłów – to efekt pierwszego w Europie hackathonu #EUvsVirus, którego celem było opracowanie innowacyjnych rozwiązań związanych z koronawirusem. W ścisłej czołówce znalazła się aplikacja Trust in Science promująca zaufanie dla nauki w czasie pandemii. Więcej
cedefop2020 ico

Konkurs Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego

Pokaż swoje „zielone” i cyfrowe umiejętności, zrób fotorelację i wygraj wyjazd do Berlina lub Salonik! Instytut Badań Edukacyjnych i Refernet Polska zapraszają do udziału w konkursie organizowanym przez Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (CEDEFOP). Więcej
pisa2018

Wysokie umiejętności finansowe polskiej młodzieży

Polscy uczniowie dobrze liczą i rozumieją finanse. Spośród 20 krajów, które wzięły udział w dodatkowej części badania PISA 2018, poświęconej umiejętnościom finansowym, średni wynik polskich piętnastolatków był jednym z najwyższych na świecie. Lepsi okazali się jedynie uczniowie z Kanady, Finlandii i Estonii. Więcej

Instytut Badań Edukacyjnych został partnerem Festiwalu Cyfryzacji – jednej z największych inicjatyw technologiczno-edukacyjnych w Polsce, której głównym celem jest promocja i upowszechnianie wiedzy na temat cyfryzacji. W trakcie 10 dni festiwalu odbędzie się blisko 30 wydarzeń, podczas których uczestnicy będą mogli nie tylko zobaczyć najnowsze technologie, ale przede wszystkim zrozumieć, jak działają.

FestiwalCyfryzacji

CYFRYZACJA – SZANSE I ZAGROŻENIA

Postęp technologiczny, sztuczna inteligencja, automatyzacja i robotyzacja – cyfryzacja przyśpiesza i wkracza w kolejne aspekty życia, dlatego nie może jej zabraknąć także w edukacji. Polska ma ambicje, by dołączyć do grona liderów innowacyjności i digitalizacji, dzięki budowie nowoczesnego społeczeństwa i gospodarki opartej na wiedzy. To nie będzie możliwe bez cyfryzacji w oświacie i edukacji cyfrowej.

Cyfryzacja edukacji to nie tylko szansa, ale i duże wyzwanie. Należy podejść do niego w sposób odpowiedzialny społecznie – tak, by nie pogłębiać nierówności i mieć pewność, że cyfrowa transformacja szkół zmierza w dobrym kierunku. Wdrażanie technologii cyfrowych w edukacji powinno być więc podparte odpowiednimi badaniami. Należy monitorować społeczne skutki tych działań zarówno na poziomie indywidualnym, dotyczącym procesów uczenia się, jak i szerzej – w odniesieniu do systemu oświaty
– mówi Piotr Stankiewicz, dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych.

PROGRAM

Festiwal Cyfryzacji startuje 1 października. Podczas uroczystej gali otwarcia festiwalu wręczone zostaną nagrody Digital Shapers, wyróżniające osoby mające ponadprzeciętny wkład w rozwój cyfrowej gospodarki w naszym kraju. Poznamy także zwycięzców programu Think Big Grow Smarter UPC Polska – nagradzającego przedsiębiorstwa rozwijające się w oparciu o nowe technologie, innowatorów społecznych i korporacje dokonujące transformacji cyfrowych.

W trakcie 10 dni festiwalu przewidziany jest szereg rozmaitych wydarzeń i atrakcji, kierowanych do różnych grup odbiorców, m.in:

Noc Innowacji

Była Noc Muzeów, teraz czas na Noc Innowacji. Fundacja Digital Poland wraz z partnerami zaprasza do zobaczenia świata innowacji po zmroku. W Warszawie, Łodzi, Płocku i Wrocławiu 5 października otworzą się drzwi najnowocześniejszych centrów badawczo-rozwojowych w Polsce. Będzie można podpatrzeć, nad czym głowią się pracownicy firmy Ericsson czy Polsat Games.

Cyfrowy Bohater

W czasie Festiwalu Cyfryzacji Fundacja Digital Poland wraz z partnerami uruchomi akcję charytatywną, podczas której prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na szkolenia z kompetencji cyfrowych dla osób w trudnej sytuacji życiowej.

WYDARZENIA FESTIWALU CYFRYZACJI