New D4M 2318ico

Wspieramy dorosłych o niskich umiejętnościach podstawowych

Za nami pierwsza konferencja projektu „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”. Wystąpienia konferencyjne dotyczyły doświadczeń krajowych i międzynarodowych związanych z podnoszeniem umiejętności podstawowych osób dorosłych. Więcej
edukacja ico copy

Trwa nabór tekstów do numeru specjalnego „Edukacji”

Zapraszamy do nadsyłania tekstów do anglojęzycznego numeru kwartalnika „Edukacja”, który będzie dotyczyć kwestii rzetelności naukowej i etyki badawczej. Artykuły można przesyłać do 25 listopada br. Więcej
FestiwalCyfryzacji ico

Festiwal Cyfryzacji rusza już 1 października

Instytut Badań Edukacyjnych został partnerem Festiwalu Cyfryzacji – jednej z największych inicjatyw technologiczno-edukacyjnych w Polsce, której głównym celem jest promocja i upowszechnianie wiedzy na temat cyfryzacji. W trakcie 10 dni festiwalu odbędzie się blisko 30 wydarzeń, podczas których uczestnicy będą mogli nie tylko zobaczyć najnowsze technologie, ale przede wszystkim zrozumieć, jak działają. Więcej
unia lubelska ico

Kolejna edycja Letniej Akademii Ciekawej Historii

„Kozacy i Ukraina w dziejach Rzeczypospolitej” to tytuł drugiej edycji Letniej Akademii Ciekawej Historii, która odbędzie się 24 października w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Inicjatywa jest wspierana przez Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
rawpixel 783344 unsplash 612x400ico

Konferencja „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”

Zapraszamy do udziału w konferencji „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”, która odbędzie się 9 października br. w Warszawie. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką dotyczącą wsparcia edukacyjnego osób dorosłych. Więcej
IBE2ico

Kongres Edukacji Pozaformalnej już za nami!

Jak rozwijać swój biznes edukacyjny w epoce rewolucji cyfrowej? Jak szybko zaistnieć na rynku online i pozyskać klientów? Między innymi na te pytania odpowiedzi szukali uczestnicy Kongresu Edukacji Pozaformalnej, który odbył się 18-19 września w Warszawie. Na imprezę mocną reprezentację wysłał także Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej

O funkcjonowaniu ZRK na seminarium dla interesariuszy

W dniach 6–7 czerwca w Mszczonowie odbyło się walne seminarium informacyjne dotyczące roli Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Bilans zjazdu? Ponad 100 uczestników, kilkanaście grup roboczych, dziesiątki pomysłów i niezliczone pokłady pozytywnej energii.

MSZCZONOW1

Dwudniowe seminarium poświęcone zostało funkcjonowaniu i rozwojowi ZRK w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Wydarzenie było też doskonałą okazją do wymiany informacji i wiedzy na temat dotychczasowych osiągnięć we wdrażaniu ZSK. Zgromadzeni dzielili się refleksjami na temat działań wspomagających wdrażanie systemu i omawiali kolejne etapy projektów ukierunkowanych  na rozwój Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji i Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji.

Przebieg seminarium

Seminarium otworzyła sesja plenarna, podczas której przemawiali dr hab. Piotr Stankiewicz – dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych, Anna Wolska – zastępca dyrektora IBE ds. ZSK, Urszula Martynowicz – dyrektor Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz liderzy projektów związanych z ZSK: Agata Wiśniewska-Górczewska, Katarzyna Wielguszewska i Marek Kopyt. Po zakończeniu części wspólnej uczestnicy podzielili się na grupy, w których dyskutowali między innymi o roli doradców regionalnych, wspieraniu tworzenia kwalifikacji rynkowych, budowaniu pomostów między kwalifikacjami rynkowymi a szkolnictwem zawodowym oraz o języku efektów uczenia się. Celem sesji tematycznych było przekrojowe spojrzenie na wybrane zagadnienia w celu dostrzeżenia szerokiego spektrum  działań podejmowanych i możliwych do podjęcia w ramach ZSK. Drugiego dnia spotkania, w ramach sesji techniczno-merytorycznych, podsumowano wyniki prowadzonych wcześniej dyskusji. Zastanawiano się też nad możliwościami wykorzystania zebranych sugestii w przyszłości.

System tworzony oddolnie

Wydarzenie dedykowane było przede wszystkim interesariuszom ZSK – przedstawicielom rynku, organizacji branżowych, administracji publicznej i wszystkim zaangażowanym w powstawanie systemu. Jak mówił na otwarcie seminarium dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych dr hab. Piotr Stankiewicz: „ZSK i ZRK wyróżniają się oddolnym zaangażowaniem interesariuszy”. W podobnym tonie wypowiadała się także wicedyrektor Anna Wolska, która podkreśliła dobitnie, że bez udziału przedstawicieli rynku wdrożenie systemu byłoby niemożliwe.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami podsumowującymi poszczególne wystąpienia w części plenarnej seminarium.