indeks

Tydzień Bezpiecznego Internetu w IBE

We wtorek 5 lutego w całej Europie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, którego głównym celem jest przeciwdziałanie niebezpieczeństwom, jakie w sieci mogą napotkać dzieci i młodzież. W Instytucie Badań Edukacyjnych akcja potrwa przez cały tydzień. Więcej
kongres kompetencji cyfrowych ico

Instytut Badań Edukacyjnych partnerem II Kongresu Kompetencji Cyfrowych

15 marca w Tarnowie rozpocznie się II Kongres Kompetencji Cyfrowych. Partnerem tegorocznej edycji wydarzenia został Instytut Badań Edukacyjnych. Celem kongresu jest prezentacja wyników nowych badań z obszaru edukacji i kompetencji cyfrowych oraz otwarta debata środowisk zainteresowanych wspomaganiem rozwoju kompetencyjnego Polaków. Więcej
Lekcja w kinie ikonka

Lekcja w kinie, czyli jak wykształcić świadomego odbiorcę mediów

Jakie narzędzia perswazji stosują twórcy reklam? Jak reklamy działają na nasze emocje? Jakie są najważniejsze elementy skutecznej reklamy? Centrum Edukacji Filmowej rozpoczęło kolejny cykl „Lekcji w kinie”, podczas którego dzieci i młodzież mogą poznać tajemnice świata mediów. Patronat merytoryczny nad cyklem objął Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
Stasiowski ico

Ekspert z IBE został członkiem europejskiej sieci NESET

NESET, czyli Network of experts on the social dimension of education and training to sieć doradcza ekspertów zajmujących się społecznym wymiarem edukacji. Od stycznia 2019 r. jej członkiem jest Jędrzej Stasiowski, pracownik Instytutu Badań Edukacyjnych. Więcej

Zapraszamy na XI Interdyscyplinarną Konferencję Naukową TYGIEL 2019

XI Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa TYGIEL 2019 to wydarzenie, które może pochwalić się ponad 10-letnią tradycją. Jest ono inicjatywą lubelskiego środowiska naukowego i wspólnym przedsięwzięciem przedstawicieli wszystkich publicznych lubelskich uczelni wyższych. Patronat honorowy nad konferencją objął Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
MediumSquareLogo 300x300

Kształcenie branżowe czy uniwersyteckie? Za nami seminarium w ramach projektu UniVET

Ponad 40 osób wzięło udział w spotkaniu eksperckim pt. „Kształcenie branżowe czy uniwersyteckie? Czynniki wpływające na decyzję młodych ludzi o wyborze rodzaju kształcenia”, zorganizowanym w ramach międzynarodowego projektu UniVET. Więcej

Seminarium eksperckie: „Kształcenie branżowe czy uniwersyteckie? Czynniki wpływające na decyzję młodych ludzi o wyborze rodzaju kształcenia”

Zapraszamy na seminarium dotyczące preferencji w dokonywaniu wyborów edukacyjnych przez młodych ludzi oraz ich oczekiwań wobec kształcenia uniwersyteckiego i zawodowego. Spotkanie odbędzie się 18 grudnia 2018 r. w siedzibie Instytutu Badań Edukacyjnych przy ul. Górczewskiej 8.

W czasie spotkania zostanie poruszona kwestia korzyści i czynników determinujących wybór ścieżki edukacyjnej. Co sprawia, że młodzi ludzie decydują się na studia uniwersyteckie? Jakie czynniki mają wpływ na decyzję o wyborze ścieżki kształcenia branżowego? Dlaczego młodzi ludzie przedwcześnie kończą edukację lub zmieniają wybraną ścieżkę kształcenia? Jakie są środowiskowe uwarunkowania funkcjonowania szkół branżowych? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci zajmujący się kształceniem i szkoleniem zawodowym. Seminarium organizowane jest w ramach międzynarodowego projektu UniVET.

PROGRAM SEMINARIUM

Aby wziąć udział w seminarium, należy do 10 grudnia zgłosić swoje uczestnictwo na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Seminarium jest bezpłatne.

Projekt UniVET

W projekcie University or Vocational Education and Training – UniVET bierze udział 7 partnerów z pięciu państw: Talentbrücke GmbH & Co. KG (Niemcy), Bildungszentren Des Baugewerbes E.V. (Niemcy), Berufsförderungswerk Der Bauindustrie NRW GGMBH (Niemcy), Viesoji Istaiga Vilniaus Statybininku Rengimo Centras (Litwa), Centro Edile A. Palladio (Włochy), International Formation Center S.L. (Hiszpania) i Instytut Badań Edukacyjnych (Polska). Celem projektu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego uczniowie decydują się na kształcenie uniwersyteckie, chociaż w ich sytuacji bardziej adekwatny byłby wybór kształcenia zawodowego. Dodatkowe działania prowadzone w ramach projektu mają wspierać młodych ludzi, którzy są niezadowoleni z obranej ścieżki kształcenia i rozważają jej przerwanie. Projekt potrwa do końca 2020 roku.

MRR
MNiSW