rawpixel 783344 unsplash 612x400ico

Indywidualne spotkania konsultacyjne w ramach projektu „Szansa”

Zapraszamy na indywidualne spotkania konsultacyjne dla potencjalnych grantobiorców projektu „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”, podczas których będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat rekrutacji do projektu oraz modelu wsparcia dla osób dorosłych o niskich umiejętnościach podstawowych. Więcej
icils ico

Cyfryzacja bez edukacji nie wystarczy. Znamy wyniki międzynarodowego badania ICILS 2018

Tylko 2% uczniów wykazuje się umiejętnościami krytycznego przyswajania informacji znalezionych w internecie – to jeden z wniosków drugiej edycji Międzynarodowego Badania Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych (ICILS 2018). Więcej
chiny ico

Wizyta gości z Chin

13 listopada br. gościliśmy delegację przedstawicieli instytucji kulturalno-edukacyjnych z chińskiej prowincji Anhui.  Więcej
sektorowe rady ico

O roli sektorowych rad ds. kompetencji

Już w środę 13 listopada odbędzie się kolejne spotkanie organizowane w ramach debaty publicznej o ZSK pod hasłem “ZSK - most łączący edukację i rynek pracy”. Tym razem pochylimy się nad kwestią rozwoju kwalifikacji sektorowych. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!  Więcej
hr2 ico

Jak wspierać ludzi zmieniających zawód?

19 i 26 listopada w Centrum Konferencyjnym West Gate w Warszawie odbędą się jednodniowe warsztaty poświęcone problematyce zmiany zawodowej. Serdecznie zapraszamy do udziału doradców zawodowych i pracowników branży HR! Więcej
pisa2021 icon

Matematyka główną dziedziną badania PISA 2021

Na początku grudnia br. poznamy wyniki badania PISA 2018. Tymczasem podano już założenia edycji PISA 2021. Tym razem główną dziedziną badania osiągnięć uczniów w ponad 80 krajach będzie matematyka. Więcej

Matematyka główną dziedziną badania PISA 2021

Na początku grudnia br. poznamy wyniki badania PISA 2018. Tymczasem podano już założenia edycji PISA 2021. Tym razem główną dziedziną badania osiągnięć uczniów w ponad 80 krajach będzie matematyka. Zaprezentowane 14 października podczas konferencji w Oksfordzie założenia matematycznej części badania PISA 2021 zostały dostosowane do zmieniających się sposobów wykorzystania matematyki we współczesnym świecie.

pisa2021

Nowe założenia są efektem prac międzynarodowego zespołu ekspertów, w których uczestniczył prof. Zbigniew Marciniak, członek polskiego zespołu badania PISA.

Dzięki badaniu PISA 2021 dowiemy się, na ile skutecznie kraje objęte badaniem przygotowują uczniów do korzystania z wiedzy i umiejętności matematycznych w dorosłym życiu. W założeniach tej edycji badania opisano najważniejsze umiejętności w tej dziedzinie: rozumowanie matematyczne i rozwiązywanie problemów (modelowanie matematyczne). Podzielono również wiedzę matematyczną na kategorie i konteksty.

Zespół badania PISA w IBE, we współpracy z OECD, opracował polską wersję językową założeń. Można się z nią zapoznać na dedykowanej stronie internetowej. Zamieszczono tam przykładowe zadania matematyczne, ilustrujące poszczególne wymagania.

Czym jest PISA?

Badanie PISA (Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów) organizowane jest przez międzynarodowe konsorcjum nadzorowane przez OECD i przedstawicieli krajów członkowskich. Jest to największe badanie umiejętności uczniów na świecie, realizowane co 3 lata we wszystkich krajach członkowskich OECD, a także w kilkudziesięciu krajach partnerskich. Polska uczestniczy w nim od samego początku, czyli od roku 2000. Od 2013 roku, decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, badanie w naszym kraju przeprowadzane jest przez Instytut Badań Edukacyjnych.

W każdej edycji badania nacisk położony jest na jedną spośród następujących dziedzin: umiejętności matematyczne, czytanie i interpretacja lub rozumowanie naukowe. Do głównego badania dołączane są także komponenty dodatkowe, zarówno krajowe (np. badanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych), jak i międzynarodowe (np. z wykorzystaniem technik komputerowych czy testów), które rozszerzają zakres badania o dodatkowe obszary, np. kompetencje finansowe. Badanie przeprowadzane jest zawsze wśród uczniów, którzy w roku poprzedzającym ukończyli 15 lat.

Na początku grudnia zostaną ogłoszone wyniki badania PISA 2018. Więcej o poprzednich edycjach PISA można przeczytać na stronie IBE.