miniaturka ibe

Mobilność międzynarodowa i kształcenie zawodowe

Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (CEDEFOP) opublikowało analizę dotyczącą mobilności w kształceniu zawodowym w Polsce, przygotowaną przez ekspertki IBE Roksanę Pierwieniecką i Olgę Wasilewską. Więcej
wojciech stęchły

Pandemia zmusza nas do uczenia się i lepszego gospodarowania talentami

Pandemia 2020 roku wymogła wprowadzenie ograniczeń w pracy i życiu osobistym. Skala i głębokość zmian nie są jeszcze do końca znane, podobnie ich trwałość – pewne jest, że trzeba się będzie dostosować. Więcej
EFC baner nagroda ico

Do kogo trafi Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego? Zgłoszenia do 30 czerwca

W tym roku po raz trzeci zostanie przyznana Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego. To wyróżnienie dla autorów artykułów, które przyczyniają się do pogłębiania debaty o edukacji
w Polsce. Podczas uroczystej gali, która odbędzie się w listopadzie zwycięzcy otrzymają statuetkę oraz nagrodę finansową. Wysokość nagrody pieniężnej w każdej kategorii wynosi 10 tys. złotych. Więcej
fot kk ico

Katarzyna Kalinowska wyróżniona w konkursie o Nagrodę im. Anselma L. Straussa

Katarzyna Kalinowska, pracująca na co dzień w Instytucie Badań Edukacyjnych, otrzymała wyróżnienie w konkursie o Nagrodę im. Anselma L. Straussa za książkę Praktyki flirtu i podrywu. Studium z mikrosocjologii emocji. Więcej
rawpixel 783344 unsplash 612x400ico

Szansa – nowe możliwości dla dorosłych: znamy wyniki rekrutacji

Poznaliśmy wyniki oceny jakościowej formularzy zgłoszeniowych w ramach rekrutacji grantobiorców. Więcej
Jerzy Bielecki ico

Refernet Polska: badamy i analizujemy system kształcenia zawodowego nawet w czasie pandemii

Zachęcamy do lektury wywiadu z Jerzym Bieleckim, kierownikiem projektu Refernet Polska, jednego ze strategicznych przedsięwzięć Instytutu Badań Edukacyjnych. Więcej

Kolejna edycja Letniej Akademii Ciekawej Historii

„Kozacy i Ukraina w dziejach Rzeczypospolitej” to tytuł drugiej edycji Letniej Akademii Ciekawej Historii, która odbędzie się 24 października w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Inicjatywa jest wspierana przez Instytut Badań Edukacyjnych.

678bbf59 74c3 468a 9666 bf959c542c3c
Jan Matejko, Unia lubelska

Jednym z celów Akademii jest stworzenie przestrzeni dla nawiązania stałej relacji między badaczami przeszłości i nauczycielami, którzy w codziennej pracy przekazują uczniom wiedzę historyczną oraz kształtują ich kompetencje niezbędne do samodzielnego formułowania pytań, odpowiedzi i ocen. Akademia umożliwia wymianę informacji na temat nowych ustaleń nauki dotyczących historii Polski i historii powszechnej. Uczestnicy Akademii pracują nad elementami strategii i metod adaptacji aktualnych ustaleń badawczych do edukacji szkolnej.

Wspólna historia Polski i Ukrainy

Tematem tegorocznej edycji Akademii są Kozacy i Ukraina w dziejach Rzeczypospolitej oraz Kozaczyzna, która ma swoje miejsce w wybranych wątkach edukacji szkolnej. Problem Kozaczyzny zostanie przedstawiony jako fenomen polityczny, którego przybliżenie pozwala na głębsze zrozumienie procesów społecznych, politycznych i gospodarczych w przeszłości i współcześnie.

Zajęcia Akademii odbywają się w formule partnerskiej. Integralną część wykładu, podczas którego badacz przybliży wyniki swych eksploracji, będzie rozmowa ze słuchaczami. Zajęcia warsztatowe będą zaś poświęcone wprowadzeniu nowych ustaleń dotyczących danej tematyki do praktyki szkolnej.

PROGRAM

Akademia odbędzie się 24 października br. W Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, mieszczącym się przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 (sala A).

13.30–14.00 – Rejestracja uczestników.

14.00–14.15 – Uroczyste otwarcie Akademii.

14.15–16.00 – Dr Piotr Kroll (IH UW) – Dlaczego hetmanat kozacki nie poszedł w ślady nowożytnych Niderlandów lub Szwajcarii? Państwo, a może autonomia polityczna/stanowa Kozaków (XVII–XVIII w.) i przyczyny niepowodzenia tego projektu.

16.00–16.15 – Przerwa.

16.15–17.45 – Dr Teresa Stachurska-Maj (IBE/MSCDN) – Kozacy siłą militarną czy zagrożeniem dla Rzeczypospolitej w XVII–XVIII wieku (warsztat)

17.45–18.00 – Podsumowanie merytoryczne – Zakończenie Letniej Akademii Ciekawej Historii.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale należy się uprzednio zarejestrować.

WIĘCEJ INFORMACJI