pisa2018

Polscy uczniowie wśród najlepszych na świecie. Znamy wyniki międzynarodowego badania PISA 2018

Polscy uczniowie w rozumowaniu matematycznym wyprzedzają w Unii Europejskiej wszystkich poza młodymi Estończykami. W rozumieniu tekstu polska młodzież zajmuje 4. miejsce wśród krajów Unii, a w rozumowaniu w naukach przyrodniczych jest na 3. pozycji. Więcej
szachy

Szachy w teorii i praktyce edukacyjnej

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowo-metodycznej „Szachy w teorii i praktyce edukacyjnej”, która odbędzie się 5 grudnia br. w Krakowie. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objął Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
pisa2018

Założenia teoretyczne badania PISA 2018

Prezentujemy założenia teoretyczne oraz przykładowe zadania badania PISA 2018 – największego międzynarodowego badania umiejętności uczniów na świecie, realizowanego przez konsorcjum nadzorowane przez OECD. Wyniki PISA 2018 poznamy już 3 grudnia br. Więcej
parca IBE

Praca w IBE: poszukujemy pracowników naukowych

Instytut Badań Edukacyjnych uczestniczy w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych i wdrożeniowych, przygotowuje raporty, sporządza ekspertyzy oraz pełni funkcje doradcze. Dalszy dynamiczny rozwój IBE wymaga poszerzenia kadry naukowej.  Więcej
rawpixel 783344 unsplash 612x400ico

Indywidualne spotkania konsultacyjne w ramach projektu „Szansa”

Zapraszamy na indywidualne spotkania konsultacyjne dla potencjalnych grantobiorców projektu „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”, podczas których będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat rekrutacji do projektu oraz modelu wsparcia dla osób dorosłych o niskich umiejętnościach podstawowych. Więcej
icils ico

Cyfryzacja bez edukacji nie wystarczy. Znamy wyniki międzynarodowego badania ICILS 2018

Tylko 2% uczniów wykazuje się umiejętnościami krytycznego przyswajania informacji znalezionych w internecie – to jeden z wniosków drugiej edycji Międzynarodowego Badania Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych (ICILS 2018). Więcej
oferta wydawnicza

Przysłowia afrykańskie. Natura i wychowanie człowieka w tradycji ustnej

fb 24px ibe-wyd-przyslowia-afrykanskieRyszard Pachociński
IBE, Warszawa 2009 r.
ISBN 978-83-87925-99-4
cena 34 zł

To jest jeden z najlepszych zbiorów przysłów, jakie kiedykolwiek widziałem. Zakres jest nadzwyczajny. Wskazuje na to, że Afrykanie tworzyli przez tysiąclecia swoje podstawowe wartości, które zawarli w postaci przysłów. Przysłowia są żywe i łatwe do zrozumienia. Były używane do celów dydaktycznych, by kształcić młode pokolenia, a także przekazywać idee i wartości innym ludziom.

To, co tutaj mamy, jest kompilacją przysłów dotyczących wszystkich aspektów życia. Pomimo olbrzymich różnic w przedstawianych kulturach istnieje wspólny pogląd na temat istniejącego świata. Powinno to być wartościowe źródło dla wszystkich ludzi zainteresowanych poznawaniem tradycji ustnej, ciągle jeszcze żywej w Afryce.

Elliot P. Skinner

Książka zawiera około 3000 przysłów zebranych na terenie Nigerii. Nie są to mało ważne powiedzonka, lecz formuły, które pozwalają nazwać trudne sprawy po imieniu, niosą mądrość i pozwalają osiągnąć sukces. Tym samym wprowadzają czytelnika w sam środek praktyki życiowej mieszkańców zachodniej Afryki.

Znajdziemy w niej zarówno filozoficzne mądrości, jak i wskazówki dotyczące drobnych, codziennych spraw. Tak trafne określenia sytuacji, w której się znalazło, jak i wskazówki, co dalej robić. Barwne, często dosadne, w większości zaskakujące.

Ze starego miodu powstaje nowy

Usunę belkę z twojego oka

To właśnie Bóg czyści odbytnicę psa

Co znaczą te i inne powiedzenia? Czy odpowiadają tym, które funkcjonują w naszej kulturze? Czy przekazują te same mądrości?

Przysłowia afrykańskie to nie tylko świetne kompendium dla pasjonatów kultury afrykańskiej. To również doskonała propozycja dla wszystkich gotowych na duchową wyprawę w nieznane. Idealna na prezent.

Informacje dodatkowe:

Uporządkowane w 20 grupach tematycznych przysłowia pochodzą z mądrości 57 plemion. Każde z przysłów podane jest w wersji oryginalnej (w transkrypcji łacińskiej) oraz w tłumaczeniu polskim z wyjaśnieniem jego sensu.

Zostały zebrane podczas 10-letniego pobytu autora w Nigerii, gdzie pracował on w sekcji językoznawczej na Uniwersytecie w Zarii. Zebrał je z pomocą ponad 300 studentów, którzy uzyskiwali je od starszyzny plemiennej, oraz ekspertów, którzy je weryfikowali. Jak zauważył, była to próba ocalenia „żywych bibliotek”, które powoli odchodzą w zapomnienie wraz z kolejnymi pokoleniami.

Książka została wcześniej wydana w wersji angielskiej w USA.

Gdzie można kupić?

w księgarniach warszawskich Prus, Liber, Tarabuk,

u wydawcy (IBE) - wystarczy zamówić mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spis treści:

Wstęp / 5