New D4M 2318ico

Wspieramy dorosłych o niskich umiejętnościach podstawowych

Za nami pierwsza konferencja projektu „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”. Wystąpienia konferencyjne dotyczyły doświadczeń krajowych i międzynarodowych związanych z podnoszeniem umiejętności podstawowych osób dorosłych. Więcej
edukacja ico copy

Trwa nabór tekstów do numeru specjalnego „Edukacji”

Zapraszamy do nadsyłania tekstów do anglojęzycznego numeru kwartalnika „Edukacja”, który będzie dotyczyć kwestii rzetelności naukowej i etyki badawczej. Artykuły można przesyłać do 25 listopada br. Więcej
FestiwalCyfryzacji ico

Festiwal Cyfryzacji rusza już 1 października

Instytut Badań Edukacyjnych został partnerem Festiwalu Cyfryzacji – jednej z największych inicjatyw technologiczno-edukacyjnych w Polsce, której głównym celem jest promocja i upowszechnianie wiedzy na temat cyfryzacji. W trakcie 10 dni festiwalu odbędzie się blisko 30 wydarzeń, podczas których uczestnicy będą mogli nie tylko zobaczyć najnowsze technologie, ale przede wszystkim zrozumieć, jak działają. Więcej
unia lubelska ico

Kolejna edycja Letniej Akademii Ciekawej Historii

„Kozacy i Ukraina w dziejach Rzeczypospolitej” to tytuł drugiej edycji Letniej Akademii Ciekawej Historii, która odbędzie się 24 października w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Inicjatywa jest wspierana przez Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
rawpixel 783344 unsplash 612x400ico

Konferencja „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”

Zapraszamy do udziału w konferencji „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”, która odbędzie się 9 października br. w Warszawie. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką dotyczącą wsparcia edukacyjnego osób dorosłych. Więcej
IBE2ico

Kongres Edukacji Pozaformalnej już za nami!

Jak rozwijać swój biznes edukacyjny w epoce rewolucji cyfrowej? Jak szybko zaistnieć na rynku online i pozyskać klientów? Między innymi na te pytania odpowiedzi szukali uczestnicy Kongresu Edukacji Pozaformalnej, który odbył się 18-19 września w Warszawie. Na imprezę mocną reprezentację wysłał także Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
oferta wydawnicza

Przysłowia afrykańskie. Natura i wychowanie człowieka w tradycji ustnej

fb 24px ibe-wyd-przyslowia-afrykanskieRyszard Pachociński
IBE, Warszawa 2009 r.
ISBN 978-83-87925-99-4
cena 34 zł

To jest jeden z najlepszych zbiorów przysłów, jakie kiedykolwiek widziałem. Zakres jest nadzwyczajny. Wskazuje na to, że Afrykanie tworzyli przez tysiąclecia swoje podstawowe wartości, które zawarli w postaci przysłów. Przysłowia są żywe i łatwe do zrozumienia. Były używane do celów dydaktycznych, by kształcić młode pokolenia, a także przekazywać idee i wartości innym ludziom.

To, co tutaj mamy, jest kompilacją przysłów dotyczących wszystkich aspektów życia. Pomimo olbrzymich różnic w przedstawianych kulturach istnieje wspólny pogląd na temat istniejącego świata. Powinno to być wartościowe źródło dla wszystkich ludzi zainteresowanych poznawaniem tradycji ustnej, ciągle jeszcze żywej w Afryce.

Elliot P. Skinner

Książka zawiera około 3000 przysłów zebranych na terenie Nigerii. Nie są to mało ważne powiedzonka, lecz formuły, które pozwalają nazwać trudne sprawy po imieniu, niosą mądrość i pozwalają osiągnąć sukces. Tym samym wprowadzają czytelnika w sam środek praktyki życiowej mieszkańców zachodniej Afryki.

Znajdziemy w niej zarówno filozoficzne mądrości, jak i wskazówki dotyczące drobnych, codziennych spraw. Tak trafne określenia sytuacji, w której się znalazło, jak i wskazówki, co dalej robić. Barwne, często dosadne, w większości zaskakujące.

Ze starego miodu powstaje nowy

Usunę belkę z twojego oka

To właśnie Bóg czyści odbytnicę psa

Co znaczą te i inne powiedzenia? Czy odpowiadają tym, które funkcjonują w naszej kulturze? Czy przekazują te same mądrości?

Przysłowia afrykańskie to nie tylko świetne kompendium dla pasjonatów kultury afrykańskiej. To również doskonała propozycja dla wszystkich gotowych na duchową wyprawę w nieznane. Idealna na prezent.

Informacje dodatkowe:

Uporządkowane w 20 grupach tematycznych przysłowia pochodzą z mądrości 57 plemion. Każde z przysłów podane jest w wersji oryginalnej (w transkrypcji łacińskiej) oraz w tłumaczeniu polskim z wyjaśnieniem jego sensu.

Zostały zebrane podczas 10-letniego pobytu autora w Nigerii, gdzie pracował on w sekcji językoznawczej na Uniwersytecie w Zarii. Zebrał je z pomocą ponad 300 studentów, którzy uzyskiwali je od starszyzny plemiennej, oraz ekspertów, którzy je weryfikowali. Jak zauważył, była to próba ocalenia „żywych bibliotek”, które powoli odchodzą w zapomnienie wraz z kolejnymi pokoleniami.

Książka została wcześniej wydana w wersji angielskiej w USA.

Gdzie można kupić?

w księgarniach warszawskich Prus, Liber, Tarabuk,

u wydawcy (IBE) - wystarczy zamówić mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spis treści:

Wstęp / 5