Poznaliśmy prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego

28 marca opublikowano obwieszczenie ministra edukacji narodowej w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Prognoza została stworzona w oparciu o zaproponowane przez IBE oprzyrządowanie analityczne, przeprowadzone analizy i opracowania referencyjne - na tej podstawie wypracowano pakiet rekomendacji.

Prognoza to syntetyczne ujęcie różnych źródeł opisujących tendencje na rynku pracy w kontekście strategii rozwoju państwa i regionów. Celem jej opracowania jest dopasowanie oferty szkolnictwa branżowego do potrzeb krajowego i wojewódzkiego rynku pracy.

W dokumencie można znaleźć uporządkowany alfabetycznie wykaz zawodów szkolnictwa branżowego, na które - ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa - prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy. Podobne zestawienie znajdziemy w odniesieniu do rynku pracy w poszczególnych województwach, dla których prognozowane jest istotne i umiarkowane zapotrzebowanie na pracowników.

W oparciu o prognozę dokonywane będzie różnicowanie kwot ustalanych na uczniów objętych kształceniem zawodowym przy podziale części oświatowej subwencji ogólnej pomiędzy poszczególne jednostki samorządu terytorialnego.

Instytut Badań Edukacyjnych opracował model prognostyczny oraz metodologię dla prognozowania z wykorzystaniem analiz ilościowych i jakościowych źródeł danych oraz opracowań referencyjnych.

Z treścią obwieszczenia można się zapoznać na stronie Monitora Polskiego.