New D4M 2318ico

Wspieramy dorosłych o niskich umiejętnościach podstawowych

Za nami pierwsza konferencja projektu „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”. Wystąpienia konferencyjne dotyczyły doświadczeń krajowych i międzynarodowych związanych z podnoszeniem umiejętności podstawowych osób dorosłych. Więcej
edukacja ico copy

Trwa nabór tekstów do numeru specjalnego „Edukacji”

Zapraszamy do nadsyłania tekstów do anglojęzycznego numeru kwartalnika „Edukacja”, który będzie dotyczyć kwestii rzetelności naukowej i etyki badawczej. Artykuły można przesyłać do 25 listopada br. Więcej
FestiwalCyfryzacji ico

Festiwal Cyfryzacji rusza już 1 października

Instytut Badań Edukacyjnych został partnerem Festiwalu Cyfryzacji – jednej z największych inicjatyw technologiczno-edukacyjnych w Polsce, której głównym celem jest promocja i upowszechnianie wiedzy na temat cyfryzacji. W trakcie 10 dni festiwalu odbędzie się blisko 30 wydarzeń, podczas których uczestnicy będą mogli nie tylko zobaczyć najnowsze technologie, ale przede wszystkim zrozumieć, jak działają. Więcej
unia lubelska ico

Kolejna edycja Letniej Akademii Ciekawej Historii

„Kozacy i Ukraina w dziejach Rzeczypospolitej” to tytuł drugiej edycji Letniej Akademii Ciekawej Historii, która odbędzie się 24 października w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Inicjatywa jest wspierana przez Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
rawpixel 783344 unsplash 612x400ico

Konferencja „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”

Zapraszamy do udziału w konferencji „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”, która odbędzie się 9 października br. w Warszawie. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką dotyczącą wsparcia edukacyjnego osób dorosłych. Więcej
IBE2ico

Kongres Edukacji Pozaformalnej już za nami!

Jak rozwijać swój biznes edukacyjny w epoce rewolucji cyfrowej? Jak szybko zaistnieć na rynku online i pozyskać klientów? Między innymi na te pytania odpowiedzi szukali uczestnicy Kongresu Edukacji Pozaformalnej, który odbył się 18-19 września w Warszawie. Na imprezę mocną reprezentację wysłał także Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej

Kolejna edycja Letniej Akademii Ciekawej Historii

678bbf59 74c3 468a 9666 bf959c542c3c
Jan Matejko, Unia lubelska

Jednym z celów Akademii jest stworzenie przestrzeni dla nawiązania stałej relacji między badaczami przeszłości i nauczycielami, którzy w codziennej pracy przekazują uczniom wiedzę historyczną oraz kształtują ich kompetencje niezbędne do samodzielnego formułowania pytań, odpowiedzi i ocen. Akademia umożliwia wymianę informacji na temat nowych ustaleń nauki dotyczących historii Polski i historii powszechnej. Uczestnicy Akademii pracują nad elementami strategii i metod adaptacji aktualnych ustaleń badawczych do edukacji szkolnej.

Wspólna historia Polski i Ukrainy

Tematem tegorocznej edycji Akademii są Kozacy i Ukraina w dziejach Rzeczypospolitej oraz Kozaczyzna, która ma swoje miejsce w wybranych wątkach edukacji szkolnej. Problem Kozaczyzny zostanie przedstawiony jako fenomen polityczny, którego przybliżenie pozwala na głębsze zrozumienie procesów społecznych, politycznych i gospodarczych w przeszłości i współcześnie.

Zajęcia Akademii odbywają się w formule partnerskiej. Integralną część wykładu, podczas którego badacz przybliży wyniki swych eksploracji, będzie rozmowa ze słuchaczami. Zajęcia warsztatowe będą zaś poświęcone wprowadzeniu nowych ustaleń dotyczących danej tematyki do praktyki szkolnej.

PROGRAM

Akademia odbędzie się 24 października br. W Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, mieszczącym się przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 (sala A).

13.30–14.00 – Rejestracja uczestników.

14.00–14.15 – Uroczyste otwarcie Akademii.

14.15–16.00 – Dr Piotr Kroll (IH UW) – Dlaczego hetmanat kozacki nie poszedł w ślady nowożytnych Niderlandów lub Szwajcarii? Państwo, a może autonomia polityczna/stanowa Kozaków (XVII–XVIII w.) i przyczyny niepowodzenia tego projektu.

16.00–16.15 – Przerwa.

16.15–17.45 – Dr Teresa Stachurska-Maj (IBE/MSCDN) – Kozacy siłą militarną czy zagrożeniem dla Rzeczypospolitej w XVII–XVIII wieku (warsztat)

17.45–18.00 – Podsumowanie merytoryczne – Zakończenie Letniej Akademii Ciekawej Historii.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale należy się uprzednio zarejestrować.

WIĘCEJ INFORMACJI