edulab nowa rzeczywistosc ico

Konferencja EduLab: „Nowa rzeczywistość - wyzwania rynku pracy w czasach nieprzewidywalnej zmiany”

Czy mamy obecnie do czynienia z rynkiem pracownika czy pracodawcy? Jakie kwalifikacje u pracowników są dziś najbardziej poszukiwane na rynku pracy? Jakie będą – kiedy już skończy się epidemia? O tym będziemy dyskutować na konferencji współorganizowanej przez Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
Plakat Nauka bez Barier ico

Nauka bez barier

Kampania Nauka bez Barier to ogólnopolski projekt na rzecz dostępności nauki i edukacji akademickiej dla osób z niepełnosprawnością, realizowany pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zachęcamy do udziału! Więcej
skill week ico

Zbliża się Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych to coroczna inicjatywa Komisji Europejskiej, związana z podniesieniem świadomości korzyści płynących z kształcenia zawodowego i podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Więcej
A.Dwojak Matras IBE.2020

Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?

Zachęcamy do lektury komentarza ekspertki IBE dr Agnieszki Dwojak-Matras na temat raportu „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?”, przygotowanego przez Fundację Digital Poland. Więcej
Katarzyna Kalinowska Sinkowska

Ekspertka IBE zbada doświadczanie bezsensu w szkole

Jak podstawowi aktorzy życia szkolnego przeżywają sytuacje, w których nie odnajdują sensu? Co sprawia, że dla niektórych szkoła staje się przestrzenią odczuwania bezsensu? Co w czasie edukacji zdalnej jest odczuwane przez uczniów i nauczycieli jako bezsensowne? To tylko niektóre pytania badawcze, na które odpowiedzi poszuka dr Katarzyna Kalinowska-Sinkowska, badaczka i ekspertka Instytutu Badań Edukacyjnych. Więcej
pisa2018

Znamy główne wnioski z V tomu analiz wyników badania PISA 2018!

29 września ukazał się kolejny raport z serii prezentującej wyniki badania PISA 2018. Piąty tom dotyczy efektywności polityk edukacyjnych i ich uwarunkowań systemowych widzianych z perspektywy wyników uzyskiwanych przez uczniów w pomiarze umiejętności PISA, równości szans oraz dobrostanu 15-letnich uczniów uczestniczących w badaniu. Więcej

Kolejna edycja Letniej Akademii Ciekawej Historii

„Kozacy i Ukraina w dziejach Rzeczypospolitej” to tytuł drugiej edycji Letniej Akademii Ciekawej Historii, która odbędzie się 24 października w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Inicjatywa jest wspierana przez Instytut Badań Edukacyjnych.

678bbf59 74c3 468a 9666 bf959c542c3c
Jan Matejko, Unia lubelska

Jednym z celów Akademii jest stworzenie przestrzeni dla nawiązania stałej relacji między badaczami przeszłości i nauczycielami, którzy w codziennej pracy przekazują uczniom wiedzę historyczną oraz kształtują ich kompetencje niezbędne do samodzielnego formułowania pytań, odpowiedzi i ocen. Akademia umożliwia wymianę informacji na temat nowych ustaleń nauki dotyczących historii Polski i historii powszechnej. Uczestnicy Akademii pracują nad elementami strategii i metod adaptacji aktualnych ustaleń badawczych do edukacji szkolnej.

Wspólna historia Polski i Ukrainy

Tematem tegorocznej edycji Akademii są Kozacy i Ukraina w dziejach Rzeczypospolitej oraz Kozaczyzna, która ma swoje miejsce w wybranych wątkach edukacji szkolnej. Problem Kozaczyzny zostanie przedstawiony jako fenomen polityczny, którego przybliżenie pozwala na głębsze zrozumienie procesów społecznych, politycznych i gospodarczych w przeszłości i współcześnie.

Zajęcia Akademii odbywają się w formule partnerskiej. Integralną część wykładu, podczas którego badacz przybliży wyniki swych eksploracji, będzie rozmowa ze słuchaczami. Zajęcia warsztatowe będą zaś poświęcone wprowadzeniu nowych ustaleń dotyczących danej tematyki do praktyki szkolnej.

PROGRAM

Akademia odbędzie się 24 października br. W Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, mieszczącym się przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 (sala A).

13.30–14.00 – Rejestracja uczestników.

14.00–14.15 – Uroczyste otwarcie Akademii.

14.15–16.00 – Dr Piotr Kroll (IH UW) – Dlaczego hetmanat kozacki nie poszedł w ślady nowożytnych Niderlandów lub Szwajcarii? Państwo, a może autonomia polityczna/stanowa Kozaków (XVII–XVIII w.) i przyczyny niepowodzenia tego projektu.

16.00–16.15 – Przerwa.

16.15–17.45 – Dr Teresa Stachurska-Maj (IBE/MSCDN) – Kozacy siłą militarną czy zagrożeniem dla Rzeczypospolitej w XVII–XVIII wieku (warsztat)

17.45–18.00 – Podsumowanie merytoryczne – Zakończenie Letniej Akademii Ciekawej Historii.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale należy się uprzednio zarejestrować.

WIĘCEJ INFORMACJI