pisa2018

Polscy uczniowie wśród najlepszych na świecie. Znamy wyniki międzynarodowego badania PISA 2018

Polscy uczniowie w rozumowaniu matematycznym wyprzedzają w Unii Europejskiej wszystkich poza młodymi Estończykami. W rozumieniu tekstu polska młodzież zajmuje 4. miejsce wśród krajów Unii, a w rozumowaniu w naukach przyrodniczych jest na 3. pozycji. Więcej
szachy

Szachy w teorii i praktyce edukacyjnej

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowo-metodycznej „Szachy w teorii i praktyce edukacyjnej”, która odbędzie się 5 grudnia br. w Krakowie. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objął Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
pisa2018

Założenia teoretyczne badania PISA 2018

Prezentujemy założenia teoretyczne oraz przykładowe zadania badania PISA 2018 – największego międzynarodowego badania umiejętności uczniów na świecie, realizowanego przez konsorcjum nadzorowane przez OECD. Wyniki PISA 2018 poznamy już 3 grudnia br. Więcej
parca IBE

Praca w IBE: poszukujemy pracowników naukowych

Instytut Badań Edukacyjnych uczestniczy w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych i wdrożeniowych, przygotowuje raporty, sporządza ekspertyzy oraz pełni funkcje doradcze. Dalszy dynamiczny rozwój IBE wymaga poszerzenia kadry naukowej.  Więcej
rawpixel 783344 unsplash 612x400ico

Indywidualne spotkania konsultacyjne w ramach projektu „Szansa”

Zapraszamy na indywidualne spotkania konsultacyjne dla potencjalnych grantobiorców projektu „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”, podczas których będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat rekrutacji do projektu oraz modelu wsparcia dla osób dorosłych o niskich umiejętnościach podstawowych. Więcej
icils ico

Cyfryzacja bez edukacji nie wystarczy. Znamy wyniki międzynarodowego badania ICILS 2018

Tylko 2% uczniów wykazuje się umiejętnościami krytycznego przyswajania informacji znalezionych w internecie – to jeden z wniosków drugiej edycji Międzynarodowego Badania Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych (ICILS 2018). Więcej

Weź udział w akcji społecznej

Fundacja „Zaczyn” i program TVN "UWAGA" rozpoczęli akcję społeczną pt. "Zauważeni". Jej celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na polskich seniorów, którzy bardzo często czują się bezwartościowi, niepotrzebni i zapomniani. Inicjatorzy działania chcą budować międzypokoleniowy szacunek i zaufanie. Wspólnie odczarować starość. Instytut Badań Edukacyjnych objął patronat nad akcją.

Film zapraszający do przyłączenia się do akcji możecie Państwo obejrzeć tutaj http://bit.ly/25Keus2)

Częścią akcji "Zauważeni" jest organizowany przez nas międzyszkolny konkurs dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.  Ideą konkursu jest  zapoznanie się z sytuacją osób starszych w naszym kraju. Odnalezienie odpowiedzi na pytania: co pozostaje, kiedy praca zawodowa przestaje być główną częścią życia? Czy ze względu na wiek i doświadczenie doceniamy czy wykluczamy starsze osoby? Czy w medialnym szumie, kulcie młodości i wśród lęków przed niedoskonałością zauważamy, że starość jest ważną częścią życia? Może wcale nie najgorszą i bezsensowną? Czy potrafimy pochylić się nad człowiekiem starszym z taką samą czułością jak nad bezradnym dzieckiem?

Organizatorom konkursu zależy na tym, by uczniowie odkryli podobieństwa towarzyszące młodości i dojrzałości, by zrozumieli, że pomimo podeszłego wieku w każdej z tych osób wciąż jest „ten chłopak, ta dziewczyna" sprzed lat, którzy przeżywali podobne troski i radości jak dzisiejsza młodzież.

Redakcja zapowiada ciekawe propozycje lekcji wychowawczych, przygotowane przy udziale fundacji „ZACZYN" działającej na rzecz aktywizacji seniorów.

W sierpniu wszyscy ci, którzy teraz wyraża chęć udziału w konkursie, otrzymają szczegółowe informacje i instrukcje. Zgłosić udział można pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizator: Redakcja TVN "UWAGA",

Współorganizator konkursu: Fundacja „ZACZYN”,