miniaturka ibe

Mobilność międzynarodowa i kształcenie zawodowe

Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (CEDEFOP) opublikowało analizę dotyczącą mobilności w kształceniu zawodowym w Polsce, przygotowaną przez ekspertki IBE Roksanę Pierwieniecką i Olgę Wasilewską. Więcej
wojciech stęchły

Pandemia zmusza nas do uczenia się i lepszego gospodarowania talentami

Pandemia 2020 roku wymogła wprowadzenie ograniczeń w pracy i życiu osobistym. Skala i głębokość zmian nie są jeszcze do końca znane, podobnie ich trwałość – pewne jest, że trzeba się będzie dostosować. Więcej
EFC baner nagroda ico

Do kogo trafi Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego? Zgłoszenia do 30 czerwca

W tym roku po raz trzeci zostanie przyznana Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego. To wyróżnienie dla autorów artykułów, które przyczyniają się do pogłębiania debaty o edukacji
w Polsce. Podczas uroczystej gali, która odbędzie się w listopadzie zwycięzcy otrzymają statuetkę oraz nagrodę finansową. Wysokość nagrody pieniężnej w każdej kategorii wynosi 10 tys. złotych. Więcej
fot kk ico

Katarzyna Kalinowska wyróżniona w konkursie o Nagrodę im. Anselma L. Straussa

Katarzyna Kalinowska, pracująca na co dzień w Instytucie Badań Edukacyjnych, otrzymała wyróżnienie w konkursie o Nagrodę im. Anselma L. Straussa za książkę Praktyki flirtu i podrywu. Studium z mikrosocjologii emocji. Więcej
rawpixel 783344 unsplash 612x400ico

Szansa – nowe możliwości dla dorosłych: znamy wyniki rekrutacji

Poznaliśmy wyniki oceny jakościowej formularzy zgłoszeniowych w ramach rekrutacji grantobiorców. Więcej
Jerzy Bielecki ico

Refernet Polska: badamy i analizujemy system kształcenia zawodowego nawet w czasie pandemii

Zachęcamy do lektury wywiadu z Jerzym Bieleckim, kierownikiem projektu Refernet Polska, jednego ze strategicznych przedsięwzięć Instytutu Badań Edukacyjnych. Więcej

Lekcja w kinie, czyli jak zachęcić uczniów do edukacji medialnej!

Jak ważną rolę odgrywa muzyka w filmie? Które z filmów są adaptacjami książek? Jak można zekranizować komiksy i gry? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzą organizatorzy ogólnopolskiego programu edukacji medialnej „Lekcja w kinie”. Patronat nad programem objął Instytut Badań Edukacyjnych.

"Lekcja w kinie”

Rozpoczęła się trzynasta edycja „Lekcji w kinie” organizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina. W jej trakcie w 150 miastach w Polsce uczniowie z ponad 2000 szkół wezmą udział w multimedialnych zajęciach prowadzonych przez zawodowych aktorów.

Lekcje prowadzone są w sposób interaktywny oraz dostosowany do wybranej grupy wiekowej. Uczniowie poznają tajniki sztuki filmowej, a wszystkie omawiane zagadnienia są bogato ilustrowane przykładami na ekranie. Po lekcji wyświetlany jest film, który tematyką nawiązuje do zagadnień poruszanych przez aktora.

Całość wpisuje się w podstawę programową na danym poziomie nauczania i tworzy idealne połączenie edukacji z rozrywką.

LekcjaWkinie

Od pracy tapera po adaptacje… LEGO

W tym sezonie dzieci z przedszkoli i klas 1-3 wezmą udział w lekcji o muzyce w filmach i dowiedzą się „Skąd są dźwięki tej piosenki”. Poznają różnicę między piosenką a melodią. Dowiedzą się, kim jest kompozytor i jaka jest jego rola podczas tworzenia muzyki do filmu. Uczniowie zapoznają się z wieloma instrumentami muzycznymi i posłuchają muzyki pochodzącej z różnych zakątków świata, dzięki czemu poznają zwyczaje innych kultur. Dzieci będą uczestniczyły w quizach i zagadkach dotyczących piosenek i ulubionych bohaterów filmowych, a także spróbują swoich sił w piosence.

Ponadto będą miały okazję zobaczyć, jak wygląda praca tapera, który wystąpi w lekcji jako gość specjalny. Taper opowie, jak dawniej wyglądały seanse filmowe i pokaże dzieciom, jak dobrać muzykę do niemych filmów.

Dla uczniów z pozostałych poziomów edukacji (klasy 4-6 i 7-8 szkoły podstawowej oraz szkoły ponadgimnazjalne) Centrum Edukacji Filmowej przygotowało lekcje o ekranizacjach i adaptacjach filmowych.Młodzi odbiorcy dowiedzą się, czym jest adaptacja filmowa, między innymi poprzez ćwiczenie polegające na adaptowaniu poszczególnych przedmiotów pojawiających się na ekranie. Dzięki temu przekonają się, że filmy można tworzyć nie tylko w oparciu o literaturę, ale też gry, komiksy, bajki muzyczne, a nawet klocki LEGO.

Uczniowie dowiedzą się, jak wygląda proces powstawania ekranizacji książki i co muszą zrobić scenarzysta wraz z reżyserem, aby zmieścić kilka tomów w dwóch godzinach filmu. Zobaczą przykłady filmów, które są adaptacjami lektur szkolnych, dzięki czemu będą mogli od razu przeanalizować różnice między książką a filmem.

Świadomi odbiorcy kina

Przygotowując program edukacji medialnej, organizator „Lekcji w kinie” za cel postawił sobie upowszechnianie wiedzy o kinie w przystępny sposób. Dzięki temu młodzi widzowie staną się bardziej świadomymi odbiorcami komunikatów medialnych.

Dlatego ze swoją propozycją multimedialnych lekcji z roku na rok dociera do coraz większej liczby szkół w całej Polsce.

Aby uczestniczyć w programie edukacji medialnej, należy zgłosić się do Centrum Edukacji Filmowej, korzystając z formularza na stronie www.lekcje.info.pl