rawpixel 783344 unsplash 612x400ico

Indywidualne spotkania konsultacyjne w ramach projektu „Szansa”

Zapraszamy na indywidualne spotkania konsultacyjne dla potencjalnych grantobiorców projektu „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”, podczas których będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat rekrutacji do projektu oraz modelu wsparcia dla osób dorosłych o niskich umiejętnościach podstawowych. Więcej
icils ico

Cyfryzacja bez edukacji nie wystarczy. Znamy wyniki międzynarodowego badania ICILS 2018

Tylko 2% uczniów wykazuje się umiejętnościami krytycznego przyswajania informacji znalezionych w internecie – to jeden z wniosków drugiej edycji Międzynarodowego Badania Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych (ICILS 2018). Więcej
chiny ico

Wizyta gości z Chin

13 listopada br. gościliśmy delegację przedstawicieli instytucji kulturalno-edukacyjnych z chińskiej prowincji Anhui.  Więcej
sektorowe rady ico

O roli sektorowych rad ds. kompetencji

Już w środę 13 listopada odbędzie się kolejne spotkanie organizowane w ramach debaty publicznej o ZSK pod hasłem “ZSK - most łączący edukację i rynek pracy”. Tym razem pochylimy się nad kwestią rozwoju kwalifikacji sektorowych. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!  Więcej
hr2 ico

Jak wspierać ludzi zmieniających zawód?

19 i 26 listopada w Centrum Konferencyjnym West Gate w Warszawie odbędą się jednodniowe warsztaty poświęcone problematyce zmiany zawodowej. Serdecznie zapraszamy do udziału doradców zawodowych i pracowników branży HR! Więcej
pisa2021 icon

Matematyka główną dziedziną badania PISA 2021

Na początku grudnia br. poznamy wyniki badania PISA 2018. Tymczasem podano już założenia edycji PISA 2021. Tym razem główną dziedziną badania osiągnięć uczniów w ponad 80 krajach będzie matematyka. Więcej

Lekcja w kinie, czyli jak zachęcić uczniów do edukacji medialnej!

Jak ważną rolę odgrywa muzyka w filmie? Które z filmów są adaptacjami książek? Jak można zekranizować komiksy i gry? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzą organizatorzy ogólnopolskiego programu edukacji medialnej „Lekcja w kinie”. Patronat nad programem objął Instytut Badań Edukacyjnych.

"Lekcja w kinie”

Rozpoczęła się trzynasta edycja „Lekcji w kinie” organizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina. W jej trakcie w 150 miastach w Polsce uczniowie z ponad 2000 szkół wezmą udział w multimedialnych zajęciach prowadzonych przez zawodowych aktorów.

Lekcje prowadzone są w sposób interaktywny oraz dostosowany do wybranej grupy wiekowej. Uczniowie poznają tajniki sztuki filmowej, a wszystkie omawiane zagadnienia są bogato ilustrowane przykładami na ekranie. Po lekcji wyświetlany jest film, który tematyką nawiązuje do zagadnień poruszanych przez aktora.

Całość wpisuje się w podstawę programową na danym poziomie nauczania i tworzy idealne połączenie edukacji z rozrywką.

LekcjaWkinie

Od pracy tapera po adaptacje… LEGO

W tym sezonie dzieci z przedszkoli i klas 1-3 wezmą udział w lekcji o muzyce w filmach i dowiedzą się „Skąd są dźwięki tej piosenki”. Poznają różnicę między piosenką a melodią. Dowiedzą się, kim jest kompozytor i jaka jest jego rola podczas tworzenia muzyki do filmu. Uczniowie zapoznają się z wieloma instrumentami muzycznymi i posłuchają muzyki pochodzącej z różnych zakątków świata, dzięki czemu poznają zwyczaje innych kultur. Dzieci będą uczestniczyły w quizach i zagadkach dotyczących piosenek i ulubionych bohaterów filmowych, a także spróbują swoich sił w piosence.

Ponadto będą miały okazję zobaczyć, jak wygląda praca tapera, który wystąpi w lekcji jako gość specjalny. Taper opowie, jak dawniej wyglądały seanse filmowe i pokaże dzieciom, jak dobrać muzykę do niemych filmów.

Dla uczniów z pozostałych poziomów edukacji (klasy 4-6 i 7-8 szkoły podstawowej oraz szkoły ponadgimnazjalne) Centrum Edukacji Filmowej przygotowało lekcje o ekranizacjach i adaptacjach filmowych.Młodzi odbiorcy dowiedzą się, czym jest adaptacja filmowa, między innymi poprzez ćwiczenie polegające na adaptowaniu poszczególnych przedmiotów pojawiających się na ekranie. Dzięki temu przekonają się, że filmy można tworzyć nie tylko w oparciu o literaturę, ale też gry, komiksy, bajki muzyczne, a nawet klocki LEGO.

Uczniowie dowiedzą się, jak wygląda proces powstawania ekranizacji książki i co muszą zrobić scenarzysta wraz z reżyserem, aby zmieścić kilka tomów w dwóch godzinach filmu. Zobaczą przykłady filmów, które są adaptacjami lektur szkolnych, dzięki czemu będą mogli od razu przeanalizować różnice między książką a filmem.

Świadomi odbiorcy kina

Przygotowując program edukacji medialnej, organizator „Lekcji w kinie” za cel postawił sobie upowszechnianie wiedzy o kinie w przystępny sposób. Dzięki temu młodzi widzowie staną się bardziej świadomymi odbiorcami komunikatów medialnych.

Dlatego ze swoją propozycją multimedialnych lekcji z roku na rok dociera do coraz większej liczby szkół w całej Polsce.

Aby uczestniczyć w programie edukacji medialnej, należy zgłosić się do Centrum Edukacji Filmowej, korzystając z formularza na stronie www.lekcje.info.pl