plakatKT2020 ico

Interdyscyplinarność kluczem do rozwoju. Już w marcu kolejna edycja Konferencji Naukowej TYGIEL 2020

Zapraszamy do udziału w XII Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej TYGIEL 2020 „Interdyscyplinarność kluczem do rozwoju”, która odbędzie się 21-22 marca br. w Lublinie. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Instytut Badań Edukacyjnych.  Więcej
ZSK logo

Konkurs “Kwalifikacja przyszłości”: przedłużony termin składania prac

Ze względu na duże zainteresowanie konkursem oraz problemy techniczne związane z przebudową strony kwalifikacje.edu.pl, organizator postanowił przedłużyć termin składania prac w konkursie „Kwalifikacja przyszłości” do 28 lutego br. Więcej
AdamZielinski photo2

Adam Zieliński Zastępcą Dyrektora IBE ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji

3 lutego br. na stanowisko Zastępcy Dyrektora IBE ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji został powołany Adam Zieliński. Zadaniem nowego dyrektora będzie dalszy rozwój Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz IBE jako jednostki promującej ideę uczenia się przez całe życie. Więcej
hr2 ico

Zapotrzebowanie na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego

Minister Edukacji Narodowej ogłosił prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Prognoza została stworzona w oparciu o procedury przetwarzania danych oraz dane zebrane przez Instytut Badań Edukacyjnych.  Więcej
smartfony ico

Smartfony w szkole - szansa czy zagrożenie?

Smartfon wykorzystywany jest niemal w każdym obszarze codziennego życia, z wyjątkiem szkoły. Mimo że większość dzieci i młodzieży w wieku 9–17 lat codziennie korzysta ze swojego smartfona, niewielu z nich jest w stanie przywołać z pamięci ciekawe lekcje z wykorzystaniem nowych technologii. Więcej
konf ico

Konferencja naukowa o badaniu PISA na Politechnice Warszawskiej

Blisko 80 osób wzięło udział w konferencji poświęconej wynikom badania PISA 2018, która odbyła 14 stycznia br. się w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele środowiska akademickiego, badacze społeczni, nauczyciele, osoby zainteresowane polską oświatą. Więcej

Eksperci IBE w roli mentorów i jurorów podczas największego hackathonu w Europie!

Już 24–25 listopada odbędzie się druga edycja HackYeah – największego stacjonarnego maratonu programistycznego w Europie. Na uczestników czekać będą zadania z trzech głównych kategorii – zdrowie, finanse i inwestycje oraz edukacja, a także zadania specjalne przygotowane przez partnerów HackYeah. Planuje się, że w wydarzeniu weźmie udział rekordowa liczna ponad 2500 uczestników!

hakaton

Uczestnicy, pod okiem mentorów, będą pracować nad problemem dotyczącym jednej z trzech wybranych dziedzin: zdrowie, finanse i inwestycja oraz edukacja. Jego rozwiązaniem może być np.: platforma do zdalnej komunikacji z lekarzem, gra VR pomagająca dzieciom w nauce danego przedmiotu czy innowacyjny system usprawniający operacje bankowe. Wszystko zależy od kreatywności uczestników! Warto popisać się pomysłowością – do wygrania są nagrody o łącznej wartości blisko 400 tysięcy złotych.

IBE wspiera uczestników

Eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych będą wspierać uczestników HackYeah oraz oceniać efekty ich pracy. Dla zespołów programistycznych, które zdecydują się na wybór kategorii „edukacja”, mentorzy IBE przygotowali przeróżne zadania, m.in.:

Jak opracować narzędzie, które ułatwiłoby praktykę pedagogiki projektowej na zajęciach w szkołach podstawowych i średnich?

W jaki sposób wykorzystać bazę opisów kwalifikacji i dane zawarte w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji do stworzenia aplikacji, która porównywałaby kwalifikacje pod kątem występowania podobnych zestawów wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych?

W jaki sposób zapewnić uczniom i rodzicom możliwość zgłaszania on-line zapotrzebowania na szkolenie z zakresu konkretnych kompetencji, tak aby mecenasi polskiej edukacji (m.in. biznes, organizacje pozarządowe) widzieli to zapotrzebowanie w formie mapy i mogli na nie odpowiedzieć?

Jak wykorzystać system Open Badges do stworzenia aplikacji umożliwiającej opisywanie swoich osiągnięć?

To tylko kilka z wątków problemowych, do podjęcia których będą zachęcać mentorzy z Instytutu Badań Edukacyjnych.

HackYeah to nie tylko hackathon!

W czasie wydarzenia odbędzie się również konferencja „Tech Night Talks”, która będzie idealną okazją do poszerzenia swojej wiedzy i do tego, by poznać ekspertów IT. Wśród prelegentów znaleźli się między innymi: Sławomir Sobótka, który wygłosi wykład „Event Storming – jak skracać dystans pomiędzy IT a Biznesem?” oraz Łukasz Pyrzyk, którego wystąpienie dotyczyć będzie tematu: „Ile (nie) wiesz o strukturach w .NET”.