Kształcenie branżowe czy uniwersyteckie? Za nami seminarium w ramach projektu UniVET

Ponad 40 osób wzięło udział w spotkaniu eksperckim pt. „Kształcenie branżowe czy uniwersyteckie? Czynniki wpływające na decyzję młodych ludzi o wyborze rodzaju kształcenia”, zorganizowanym w ramach międzynarodowego projektu UniVET.

Co sprawia, że młodzi ludzie decydują się na studia uniwersyteckie? Jakie czynniki mają wpływ na decyzję o wyborze ścieżki kształcenia branżowego? Dlaczego młodzi ludzie przedwcześnie kończą edukację lub zmieniają wybraną ścieżkę kształcenia? Jakie cechy charakteru mają wpływ na wybór kariery zawodowej? – na te i wiele innych pytań starało się odpowiedzieć grono ekspertów, wśród których znaleźli się pracownicy Instytutu Badań Edukacyjnych, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Urzędu Miasta st. Warszawy, doradcy zawodowi i osoby zainteresowane rozwojem edukacji zawodowej w Polsce.

Spotkanie było też okazją do dyskusji nad środowiskowymi uwarunkowaniami funkcjonowania szkół branżowych. Rozmawiano również na temat zapotrzebowania na badania w tym zakresie. Temu celowi służy m.in. projekt UniVET.

UniVET

Głównym celem projektu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego uczniowie decydują się na kształcenie uniwersyteckie, chociaż w ich sytuacji bardziej adekwatny byłby wybór kształcenia zawodowego. Dodatkowe działania prowadzone w ramach projektu mają wspierać młodych ludzi, którzy są niezadowoleni z obranej ścieżki kształcenia i rozważają jej przerwanie. Projekt potrwa do końca 2020 roku.

Więcej o informacji o projekcie UniVET

Galeria zdjęć ze spotkania: