Tydzień Bezpiecznego Internetu w IBE

We wtorek 5 lutego w całej Europie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, którego głównym celem jest przeciwdziałanie niebezpieczeństwom, jakie w sieci mogą napotkać dzieci i młodzież. W Instytucie Badań Edukacyjnych akcja potrwa przez cały tydzień.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest od 2004 roku w 45 krajach na całym świecie.

Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet”, którego zadaniem jest zwiększanie świadomości społecznej na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji. Dzień Bezpiecznego Internetu ma zwrócić uwagę na potrzebę ochrony dzieci i młodzieży przed niebezpieczeństwami, które występują w sieci.. W Polsce święto organizowane jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową odpowiedzialną za realizację programu „Safer Internet” w naszym kraju.

W tym roku w akcję włączył się także Instytut Badań Edukacyjnych. Z uwagi na to, jak ważną rolę w strategii IBE odgrywa problematyka edukacji cyfrowej, Dzień Bezpiecznego Internetu trwa u nas… cały tydzień! Począwszy od poniedziałku, 4 lutego, aż do końca tygodnia, w naszych kanałach publikowane będą treści związane z tematyką zagrożeń czyhających na najmłodszych w sieci. Każdego dnia omawiamy inne zagadnienia (m.in. grooming, fake news, hate speech) i prezentujemy wyniki badań, wypowiedzi ekspertów, a także porady praktyczne. Zachęcamy do odwiedzania naszych profili na Facebooku, Linkedinie i Twitterze!