miniaturka ibe

Mobilność międzynarodowa i kształcenie zawodowe

Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (CEDEFOP) opublikowało analizę dotyczącą mobilności w kształceniu zawodowym w Polsce, przygotowaną przez ekspertki IBE Roksanę Pierwieniecką i Olgę Wasilewską. Więcej
wojciech stęchły

Pandemia zmusza nas do uczenia się i lepszego gospodarowania talentami

Pandemia 2020 roku wymogła wprowadzenie ograniczeń w pracy i życiu osobistym. Skala i głębokość zmian nie są jeszcze do końca znane, podobnie ich trwałość – pewne jest, że trzeba się będzie dostosować. Więcej
EFC baner nagroda ico

Do kogo trafi Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego? Zgłoszenia do 30 czerwca

W tym roku po raz trzeci zostanie przyznana Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego. To wyróżnienie dla autorów artykułów, które przyczyniają się do pogłębiania debaty o edukacji
w Polsce. Podczas uroczystej gali, która odbędzie się w listopadzie zwycięzcy otrzymają statuetkę oraz nagrodę finansową. Wysokość nagrody pieniężnej w każdej kategorii wynosi 10 tys. złotych. Więcej
fot kk ico

Katarzyna Kalinowska wyróżniona w konkursie o Nagrodę im. Anselma L. Straussa

Katarzyna Kalinowska, pracująca na co dzień w Instytucie Badań Edukacyjnych, otrzymała wyróżnienie w konkursie o Nagrodę im. Anselma L. Straussa za książkę Praktyki flirtu i podrywu. Studium z mikrosocjologii emocji. Więcej
rawpixel 783344 unsplash 612x400ico

Szansa – nowe możliwości dla dorosłych: znamy wyniki rekrutacji

Poznaliśmy wyniki oceny jakościowej formularzy zgłoszeniowych w ramach rekrutacji grantobiorców. Więcej
Jerzy Bielecki ico

Refernet Polska: badamy i analizujemy system kształcenia zawodowego nawet w czasie pandemii

Zachęcamy do lektury wywiadu z Jerzym Bieleckim, kierownikiem projektu Refernet Polska, jednego ze strategicznych przedsięwzięć Instytutu Badań Edukacyjnych. Więcej

II Kongres Kompetencji Cyfrowych już za nami

W dniach 15-16 marca w Tarnowie odbył się II Kongres Kompetencji Cyfrowych. Uczestnicy mogli zapoznać się z wynikami najnowszych badań z obszaru edukacji i kompetencji cyfrowych, a także wziąć udział w otwartej debacie, na którą zaproszeni zostali reprezentanci wszystkich środowisk zainteresowanych wspomaganiem rozwoju kompetencyjnego Polaków. Jednym z partnerów tegorocznej edycji wydarzenia był Instytut Badań Edukacyjnych.

baner kometa

W stronę edukacji cyfrowej

II Kongres Kompetencji Cyfrowych był ogólnopolskim spotkaniem społeczności edukacji cyfrowej, organizowanym przez Stowarzyszenie “Miasta w Internecie”. 15 i 16 marca w tarnowskim Centrum Sztuki Mościce zgromadzili się licznie edukatorzy, trenerzy, nauczyciele szkolni i akademiccy, metodycy, twórcy programów szkoleniowych, producenci pomocy dydaktycznych oraz badacze. Wśród gości znaleźli się m.in. minister cyfryzacji Marek Zagórski i Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Nie zabrakło przedstawiciele takich uznanych firm, jak Google czy Microsoft.

Jako partner wydarzenia, mocną reprezentację wystawił również Instytut Badań Edukacyjnych. W Kongresie udział wzięli m.in. dyrektor IBE, dr hab. Piotr Stankiewicz, oraz Anna Wolska, zastępca dyrektora ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. "Cyfryzacja edukacji to nie tylko szanse i możliwości, ale też potencjalne ryzyka, które powinny być monitorowane przez takie instytuty badawcze jak IBE" – zaznaczył dyrektor IBE w trakcie debaty planistycznej „Rynkowe Kompetencje Cyfrowe Polek i Polaków – wyzwania trzeciej dekady XXI”, która zwieńczyła Kongres.

Cyfrowa rewolucja w polskich szkołach

Czy technologia VR może zostać wykorzystana w nauce i dydaktyce? Jak stosować metodę WebQuest w polskich szkołach? Jakie wyzwania stoją przed polskim e-learningiem? Które kompetencje cyfrowe są najbardziej poszukiwane na rynku pracy? Między innymi na takie pytania odpowiedzi szukali uczestnicy Kongresu. Spotkanie służyło nie tylko wzmocnieniu głosu środowisk zainteresowanych rozwojem edukacji cyfrowej, ale też wypracowaniu opinii i rekomendacji, które zostaną następnie przekazane instytucjom publicznym.

W trakcie Kongresu ogłoszono także Deklarację Tarnowską na rzecz cyfrowej transformacji polskiej szkoły. Był to swego rodzaju manifest idei wprowadzenia do polskich szkół przemyślanych zmian, które odpowiednio przygotują je do wyzwań edukacyjnych definiowanych w perspektywie 2030 roku.

Kolejna edycja Kongresu planowana jest na marzec 2020 roku.

Więcej o II Kongresie Kompetencji Cyfrowych można przeczytać na stronie Sieci Edukacji Cyfrowej „Kometa”.

Galeria zdjeć z kongresu: