rawpixel 783344 unsplash 612x400ico

Indywidualne spotkania konsultacyjne w ramach projektu „Szansa”

Zapraszamy na indywidualne spotkania konsultacyjne dla potencjalnych grantobiorców projektu „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”, podczas których będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat rekrutacji do projektu oraz modelu wsparcia dla osób dorosłych o niskich umiejętnościach podstawowych. Więcej
icils ico

Cyfryzacja bez edukacji nie wystarczy. Znamy wyniki międzynarodowego badania ICILS 2018

Tylko 2% uczniów wykazuje się umiejętnościami krytycznego przyswajania informacji znalezionych w internecie – to jeden z wniosków drugiej edycji Międzynarodowego Badania Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych (ICILS 2018). Więcej
chiny ico

Wizyta gości z Chin

13 listopada br. gościliśmy delegację przedstawicieli instytucji kulturalno-edukacyjnych z chińskiej prowincji Anhui.  Więcej
sektorowe rady ico

O roli sektorowych rad ds. kompetencji

Już w środę 13 listopada odbędzie się kolejne spotkanie organizowane w ramach debaty publicznej o ZSK pod hasłem “ZSK - most łączący edukację i rynek pracy”. Tym razem pochylimy się nad kwestią rozwoju kwalifikacji sektorowych. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!  Więcej
hr2 ico

Jak wspierać ludzi zmieniających zawód?

19 i 26 listopada w Centrum Konferencyjnym West Gate w Warszawie odbędą się jednodniowe warsztaty poświęcone problematyce zmiany zawodowej. Serdecznie zapraszamy do udziału doradców zawodowych i pracowników branży HR! Więcej
pisa2021 icon

Matematyka główną dziedziną badania PISA 2021

Na początku grudnia br. poznamy wyniki badania PISA 2018. Tymczasem podano już założenia edycji PISA 2021. Tym razem główną dziedziną badania osiągnięć uczniów w ponad 80 krajach będzie matematyka. Więcej

II Kongres Kompetencji Cyfrowych już za nami

W dniach 15-16 marca w Tarnowie odbył się II Kongres Kompetencji Cyfrowych. Uczestnicy mogli zapoznać się z wynikami najnowszych badań z obszaru edukacji i kompetencji cyfrowych, a także wziąć udział w otwartej debacie, na którą zaproszeni zostali reprezentanci wszystkich środowisk zainteresowanych wspomaganiem rozwoju kompetencyjnego Polaków. Jednym z partnerów tegorocznej edycji wydarzenia był Instytut Badań Edukacyjnych.

baner kometa

W stronę edukacji cyfrowej

II Kongres Kompetencji Cyfrowych był ogólnopolskim spotkaniem społeczności edukacji cyfrowej, organizowanym przez Stowarzyszenie “Miasta w Internecie”. 15 i 16 marca w tarnowskim Centrum Sztuki Mościce zgromadzili się licznie edukatorzy, trenerzy, nauczyciele szkolni i akademiccy, metodycy, twórcy programów szkoleniowych, producenci pomocy dydaktycznych oraz badacze. Wśród gości znaleźli się m.in. minister cyfryzacji Marek Zagórski i Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Nie zabrakło przedstawiciele takich uznanych firm, jak Google czy Microsoft.

Jako partner wydarzenia, mocną reprezentację wystawił również Instytut Badań Edukacyjnych. W Kongresie udział wzięli m.in. dyrektor IBE, dr hab. Piotr Stankiewicz, oraz Anna Wolska, zastępca dyrektora ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. "Cyfryzacja edukacji to nie tylko szanse i możliwości, ale też potencjalne ryzyka, które powinny być monitorowane przez takie instytuty badawcze jak IBE" – zaznaczył dyrektor IBE w trakcie debaty planistycznej „Rynkowe Kompetencje Cyfrowe Polek i Polaków – wyzwania trzeciej dekady XXI”, która zwieńczyła Kongres.

Cyfrowa rewolucja w polskich szkołach

Czy technologia VR może zostać wykorzystana w nauce i dydaktyce? Jak stosować metodę WebQuest w polskich szkołach? Jakie wyzwania stoją przed polskim e-learningiem? Które kompetencje cyfrowe są najbardziej poszukiwane na rynku pracy? Między innymi na takie pytania odpowiedzi szukali uczestnicy Kongresu. Spotkanie służyło nie tylko wzmocnieniu głosu środowisk zainteresowanych rozwojem edukacji cyfrowej, ale też wypracowaniu opinii i rekomendacji, które zostaną następnie przekazane instytucjom publicznym.

W trakcie Kongresu ogłoszono także Deklarację Tarnowską na rzecz cyfrowej transformacji polskiej szkoły. Był to swego rodzaju manifest idei wprowadzenia do polskich szkół przemyślanych zmian, które odpowiednio przygotują je do wyzwań edukacyjnych definiowanych w perspektywie 2030 roku.

Kolejna edycja Kongresu planowana jest na marzec 2020 roku.

Więcej o II Kongresie Kompetencji Cyfrowych można przeczytać na stronie Sieci Edukacji Cyfrowej „Kometa”.

Galeria zdjeć z kongresu: