icon pt

TRACK-VET: Międzynarodowa konferencja online

Zapraszamy na międzynarodową konferencję poświęconą analizie praktyk oraz systemowych rozwiązań odnoszących się do rozwoju oraz oceny kompetencji przekrojowych uczniów w systemach szkolnictwa zawodowego w 6 krajach europejskich: Austrii, Francji, Łotwy, Norwegii, Polski, Słowacji. Więcej
path2integr ico

Path2Integrity: „Jak możemy promować uczciwość w naszych instytucjach badawczych?”

Jak odróżnić fakty od fikcji, które konkurują o naszą uwagę? W jaki sposób możemy najlepiej uczyć o zasadach etyki badań i rzetelności badawczej? Zapraszamy do udziału w „Dialogach Path2Integrity”, które odpowiedzą na te i wiele innych pytań. Więcej
106 ico

Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego 2020 rozdane

W 3. edycji konkursu o Nagrodę im. prof. Romana Czerneckiego Kapituła wyróżniła 3 artykuły. To jedyny konkurs w Polsce skierowany do autorów prac o edukacji. Jednym z członków kapituły konkursu jest dr Michał Sitek, pełnomocnika ds. naukowo-badawczych w IBE. Więcej
umiejetnosci

Konferencja „Zawodowcy przyszłości” z udziałem ekspertów i ekspertek IBE

Już 9 listopada br. w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych odbędzie się konferencja poświęcona m.in. przyszłości kształcenia i szkolenia zawodowego w kontekście zmian społecznych i rozwoju technologicznego. Więcej
edulab nowa rzeczywistosc ico

Konferencja EduLab: „Nowa rzeczywistość - wyzwania rynku pracy w czasach nieprzewidywalnej zmiany”

Czy mamy obecnie do czynienia z rynkiem pracownika czy pracodawcy? Jakie kwalifikacje u pracowników są dziś najbardziej poszukiwane na rynku pracy? Jakie będą – kiedy już skończy się epidemia? O tym będziemy dyskutować na konferencji współorganizowanej przez Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
Plakat Nauka bez Barier ico

Nauka bez barier

Kampania Nauka bez Barier to ogólnopolski projekt na rzecz dostępności nauki i edukacji akademickiej dla osób z niepełnosprawnością, realizowany pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zachęcamy do udziału! Więcej

O szkole przyszłości na konferencji Microsoftu EduDays

16 maja w centrum MsMermaid na ulicy Wioślarskiej w Warszawie odbyła się konferencja Microsoft EduDays 2019 – Szkoła Przyszłości. Zgromadzeni dyskutowali na temat przyszłości sektora edukacyjnego, wykorzystania najnowszych rozwiązań technologicznych w procesie nauczania oraz zastanawiali się, co niesie przyszłość dla oświaty i szkolnictwa.

IMG 4652

Konferencja zgromadziła liczne grono przedstawicieli środowiska edukacji, samorządów i instytucji centralnych. Na imprezie zjawili się również technologiczni giganci, tacy jak: Dell, Acer, HP, Lenovo, Samsung, i rzecz jasna Microsoft. Obok międzynarodowych liderów innowacji, swoje nowatorskie projekty edukacyjne zaprezentowały także Polskie firmy - m.in. Euvic i Revas. Wśród patronów wydarzenia znalazły się m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Instytut Badań Edukacyjnych.

O rewolucji cyfrowej w edukacji

Konferencję otworzyła sesja plenarna, podczas której zgromadzeni mogli posłuchać wystąpień m.in. trenera motywacyjnego Artura Partyki, dr Macieja Jakubowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Rafała Lwa-Starowicza, Zastępcy Dyrektora w Departamencie Podręczników, Programów i Innowacji w MEN, który przedstawił zrealizowane i zainicjowane na przestrzeni ostatnich lat działania ministerstwa na rzecz cyfryzacji polskich szkół. Po zakończeniu sesji plenarnych odbyły się sesje równoległe, poświęcone m.in. takim tematom jak transformacja cyfrowa edukacji na poziomie lokalnym, czy wykorzystanie w nauczaniu technologii blockchain oraz technologii opartych o sztuczną inteligencję.

Szkoła przyszłości, czyli jaka?

“Kiedy dzisiejsze przedszkolaki staną się absolwentami, świat będzie mocno odmienny od tego, którego doświadczył poprzednie pokolenia” tak zespół Microsoft dla Edukacji opisywał ideę stojącą za organizacją konferencji. Jak podała Olga Svyrydenko, odpowiedzialna za współpracę Microsoftu z sektorem edukacji w Europie Środkowo-Wschodniej, aż 80% zawodów, w których będą pracować dzisiejsi uczniowie, jeszcze nie istnieje. Jakie wyzwania sytuacja ta stawia przed sektorem edukacji i jak przygotować młodych ludzi do debiutu na rynku pracy, który przechodzi właśnie rewolucję? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy konferencji. Goście mogli też na własne oczy zobaczyć, jak może wyglądać szkołą przyszłości, wykorzystująca w procesie nauczania najnowsze osiągnięcia technologii. W interaktywnej strefie Szkoły Przyszłości każdy z nich mógł przetestować gotowe do wdrożenia innowacyjne rozwiązania edukacyjne.