ikonka

Kompetencje społeczne oraz edukacja obywatelska dzieci i młodzieży

Jakie wyzwania wiążą się z przygotowaniem dzieci i młodzieży do świadomego nabywania umiejętności społecznych? Jak prowadzić edukację obywatelską w ramach zajęć szkolnych? To tylko wybrane zagadnienia, którym poświęcono kolejne spotkanie w ramach prac nad Zintegrowaną Strategią Umiejętności. Więcej
MSZCZONOW ico

O funkcjonowaniu ZRK na seminarium dla interesariuszy

W dniach 6–7 czerwca w Mszczonowie odbyło się walne seminarium informacyjne dotyczące roli Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Bilans zjazdu? Ponad 100 uczestników, kilkanaście grup roboczych, dziesiątki pomysłów i niezliczone pokłady pozytywnej energii. Więcej
ikonka post 23 08

Podsumowanie Ruchu Innowacyjnego w Edukacji w roku szkolnym 2018/2019

Już 14 czerwca w Muzeum Historii Łodzi odbędzie się uroczysta gala XXXIII Podsumowania Ruchu Innowacyjnego w Edukacji, organizowana przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Z przyjemnością zawiadamiamy, że tegoroczną edycję imprezy patronatem objął Instytut Badań Edukacyjnych. Do zobaczenia w Łodzi! Więcej
oecd ico

Warsztaty dla interesariuszy Zintegrowanej Strategii Umiejętności

We wtorek 28 maja w warszawskim hotelu Arche odbyły się warsztaty dla interesariuszy Zintegrowanej Strategii Umiejętności (ZSU). Zostały zorganizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Więcej
 R8P7834 ico

Eksperci IBE na VPL Biennale w Berlinie

Na początku maja w Berlinie odbyła się trzecia edycja międzynarodowej konferencji VPL Biennale. Na zorganizowanym z okazji Biennale spotkaniu Grupy Doradczej ds. Europejskiej Ramy Kwalifikacji Iwona Gmaj, reprezentująca IBE, oraz Maciej Lasota, członek Grupy z ramienia MEN, zaprezentowali raport na temat rozwiązań walidacyjnych wdrażanych w Polsce. Więcej
ZRK ico

Kampania “Dni uczenia się dorosłych”

Na początku maja wystartowała kampania społeczna “Dni uczenia się dorosłych”, promująca rozwijanie nawyku ciągłego zdobywania wiedzy i umiejętności. Jako oficjalny partner wydarzenia w kampanię zaangażował się także Instytut Badań Edukacyjnych! Więcej

O szkole przyszłości na konferencji Microsoftu EduDays

16 maja w centrum MsMermaid na ulicy Wioślarskiej w Warszawie odbyła się konferencja Microsoft EduDays 2019 – Szkoła Przyszłości. Zgromadzeni dyskutowali na temat przyszłości sektora edukacyjnego, wykorzystania najnowszych rozwiązań technologicznych w procesie nauczania oraz zastanawiali się, co niesie przyszłość dla oświaty i szkolnictwa.

IMG 4652

Konferencja zgromadziła liczne grono przedstawicieli środowiska edukacji, samorządów i instytucji centralnych. Na imprezie zjawili się również technologiczni giganci, tacy jak: Dell, Acer, HP, Lenovo, Samsung, i rzecz jasna Microsoft. Obok międzynarodowych liderów innowacji, swoje nowatorskie projekty edukacyjne zaprezentowały także Polskie firmy - m.in. Euvic i Revas. Wśród patronów wydarzenia znalazły się m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Instytut Badań Edukacyjnych.

O rewolucji cyfrowej w edukacji

Konferencję otworzyła sesja plenarna, podczas której zgromadzeni mogli posłuchać wystąpień m.in. trenera motywacyjnego Artura Partyki, dr Macieja Jakubowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Rafała Lwa-Starowicza, Zastępcy Dyrektora w Departamencie Podręczników, Programów i Innowacji w MEN, który przedstawił zrealizowane i zainicjowane na przestrzeni ostatnich lat działania ministerstwa na rzecz cyfryzacji polskich szkół. Po zakończeniu sesji plenarnych odbyły się sesje równoległe, poświęcone m.in. takim tematom jak transformacja cyfrowa edukacji na poziomie lokalnym, czy wykorzystanie w nauczaniu technologii blockchain oraz technologii opartych o sztuczną inteligencję.

Szkoła przyszłości, czyli jaka?

“Kiedy dzisiejsze przedszkolaki staną się absolwentami, świat będzie mocno odmienny od tego, którego doświadczył poprzednie pokolenia” tak zespół Microsoft dla Edukacji opisywał ideę stojącą za organizacją konferencji. Jak podała Olga Svyrydenko, odpowiedzialna za współpracę Microsoftu z sektorem edukacji w Europie Środkowo-Wschodniej, aż 80% zawodów, w których będą pracować dzisiejsi uczniowie, jeszcze nie istnieje. Jakie wyzwania sytuacja ta stawia przed sektorem edukacji i jak przygotować młodych ludzi do debiutu na rynku pracy, który przechodzi właśnie rewolucję? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy konferencji. Goście mogli też na własne oczy zobaczyć, jak może wyglądać szkołą przyszłości, wykorzystująca w procesie nauczania najnowsze osiągnięcia technologii. W interaktywnej strefie Szkoły Przyszłości każdy z nich mógł przetestować gotowe do wdrożenia innowacyjne rozwiązania edukacyjne.