rawpixel 783344 unsplash 612x400ico

Indywidualne spotkania konsultacyjne w ramach projektu „Szansa”

Zapraszamy na indywidualne spotkania konsultacyjne dla potencjalnych grantobiorców projektu „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”, podczas których będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat rekrutacji do projektu oraz modelu wsparcia dla osób dorosłych o niskich umiejętnościach podstawowych. Więcej
icils ico

Cyfryzacja bez edukacji nie wystarczy. Znamy wyniki międzynarodowego badania ICILS 2018

Tylko 2% uczniów wykazuje się umiejętnościami krytycznego przyswajania informacji znalezionych w internecie – to jeden z wniosków drugiej edycji Międzynarodowego Badania Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych (ICILS 2018). Więcej
chiny ico

Wizyta gości z Chin

13 listopada br. gościliśmy delegację przedstawicieli instytucji kulturalno-edukacyjnych z chińskiej prowincji Anhui.  Więcej
sektorowe rady ico

O roli sektorowych rad ds. kompetencji

Już w środę 13 listopada odbędzie się kolejne spotkanie organizowane w ramach debaty publicznej o ZSK pod hasłem “ZSK - most łączący edukację i rynek pracy”. Tym razem pochylimy się nad kwestią rozwoju kwalifikacji sektorowych. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!  Więcej
hr2 ico

Jak wspierać ludzi zmieniających zawód?

19 i 26 listopada w Centrum Konferencyjnym West Gate w Warszawie odbędą się jednodniowe warsztaty poświęcone problematyce zmiany zawodowej. Serdecznie zapraszamy do udziału doradców zawodowych i pracowników branży HR! Więcej
pisa2021 icon

Matematyka główną dziedziną badania PISA 2021

Na początku grudnia br. poznamy wyniki badania PISA 2018. Tymczasem podano już założenia edycji PISA 2021. Tym razem główną dziedziną badania osiągnięć uczniów w ponad 80 krajach będzie matematyka. Więcej

IBE partnerem merytorycznym Droniady 2019

W dniach 5-8 czerwca na lotnisku Katowice-Muchowiec odbędzie się Droniada 2019 - szósta edycja konkursu dla zespołów akademickich z wykorzystaniem dronów i systemów analizy informacji. Jednym z partnerów wydarzenia został Instytut Badań Edukacyjnych.

Scenariusz konkursu jest jak fabuła filmu: między Katowicami a Tychami dochodzi do silnego trzęsienia ziemi. Ze względu na złe warunki meteorologiczne, uniemożliwiające loty śmigłowców, sztab antykryzysowy postanawia wykorzystać drony. W pierwszej konkurencji uczestnicy konkursu opracują uniwersalne moduły cargo, służące do rozwożenia dronami przesyłek z prowiantem. W drugiej ich zadaniem będzie przygotowanie systemów teleinformatycznych, które zainstalowane na dronach pozwolą rozpoznać skradzione przez szabrowników auto po kolorze karoserii i tablicy rejestracyjnej. W ostatniej zaś - za pomocą dronów będą musieli zbudować mury oporowe. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne o łącznej wartości 60 000 złotych.

Przebieg imprezy

W konkursie weźmie udział 9 zespołów z 6 polskich politechnik. “Oczekujemy od nich innowacyjnych rozwiązań z dziedziny robotyki, teleinformatyki i lotnictwa, które w przyszłości będą mogły znaleźć zastosowanie w biznesie albo w reagowaniu kryzysowym” – mówi Sławomir Kosieliński, prezes zarządu Fundacji Instytut Mikromakro i dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas. Imprezę otworzy seminarium poświęcone przebiegowi zawodów i sytuacji na rynku pracy. Sam konkurs rozpocznie się natomiast w czwartek 6 czerwca. Tego samego dnia goście Droniady będą mieli okazję posłuchać debaty na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, którą poprowadzą eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych.

Zintegrowany System Kwalifikacji

Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) to odpowiedź na zmiany zachodzące na rynku pracy i w gospodarce. Ma służyć podniesieniu poziomu kapitału ludzkiego w Polsce poprzez opisanie, uporządkowanie i zebranie różnych kwalifikacji w jednym, powszechnie dostępnym rejestrze – Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. Jak pokazują doświadczenia innych krajów europejskich, wprowadzenie podobnych rozwiązań skutkuje wzrostem liczby osób zainteresowanych formalnym potwierdzeniem swoich kompetencji oraz podnoszeniem kwalifikacji. Skorzystają więc na tym wszyscy: pracownicy, pracodawcy oraz różne organizacje branżowe. Koordynacją prac i wsparciem merytorycznym w zakresie wdrażania systemu zajmuje się Instytut Badań Edukacyjnych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej realizując cztery pozakonkursowe projekty związane z ZSK.
Spotkajmy się w Katowicach

Droniada odbędzie w dniach 5-8 maja się na terenie Aeroklubu Śląskiego na lotnisku Katowice-Muchowiec. Wydarzenie skierowane jest m.in. do środowisk naukowych, samorządowców, organizacji pożytku publicznego, służb mundurowych, a także przedstawicieli sektorów: teleinformatycznego, dronowo-robotycznego, kosmicznego, lotniczego, energetycznego i wydobywczego, rolno-spożywczego, budowlanego, transportowego, logistycznego oraz motoryzacyjnego. Serdecznie zapraszamy!