icon pt

TRACK-VET: Międzynarodowa konferencja online

Zapraszamy na międzynarodową konferencję poświęconą analizie praktyk oraz systemowych rozwiązań odnoszących się do rozwoju oraz oceny kompetencji przekrojowych uczniów w systemach szkolnictwa zawodowego w 6 krajach europejskich: Austrii, Francji, Łotwy, Norwegii, Polski, Słowacji. Więcej
path2integr ico

Path2Integrity: „Jak możemy promować uczciwość w naszych instytucjach badawczych?”

Jak odróżnić fakty od fikcji, które konkurują o naszą uwagę? W jaki sposób możemy najlepiej uczyć o zasadach etyki badań i rzetelności badawczej? Zapraszamy do udziału w „Dialogach Path2Integrity”, które odpowiedzą na te i wiele innych pytań. Więcej
106 ico

Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego 2020 rozdane

W 3. edycji konkursu o Nagrodę im. prof. Romana Czerneckiego Kapituła wyróżniła 3 artykuły. To jedyny konkurs w Polsce skierowany do autorów prac o edukacji. Jednym z członków kapituły konkursu jest dr Michał Sitek, pełnomocnika ds. naukowo-badawczych w IBE. Więcej
umiejetnosci

Konferencja „Zawodowcy przyszłości” z udziałem ekspertów i ekspertek IBE

Już 9 listopada br. w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych odbędzie się konferencja poświęcona m.in. przyszłości kształcenia i szkolenia zawodowego w kontekście zmian społecznych i rozwoju technologicznego. Więcej
edulab nowa rzeczywistosc ico

Konferencja EduLab: „Nowa rzeczywistość - wyzwania rynku pracy w czasach nieprzewidywalnej zmiany”

Czy mamy obecnie do czynienia z rynkiem pracownika czy pracodawcy? Jakie kwalifikacje u pracowników są dziś najbardziej poszukiwane na rynku pracy? Jakie będą – kiedy już skończy się epidemia? O tym będziemy dyskutować na konferencji współorganizowanej przez Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
Plakat Nauka bez Barier ico

Nauka bez barier

Kampania Nauka bez Barier to ogólnopolski projekt na rzecz dostępności nauki i edukacji akademickiej dla osób z niepełnosprawnością, realizowany pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zachęcamy do udziału! Więcej

IBE partnerem merytorycznym Droniady 2019

W dniach 5-8 czerwca na lotnisku Katowice-Muchowiec odbędzie się Droniada 2019 - szósta edycja konkursu dla zespołów akademickich z wykorzystaniem dronów i systemów analizy informacji. Jednym z partnerów wydarzenia został Instytut Badań Edukacyjnych.

Scenariusz konkursu jest jak fabuła filmu: między Katowicami a Tychami dochodzi do silnego trzęsienia ziemi. Ze względu na złe warunki meteorologiczne, uniemożliwiające loty śmigłowców, sztab antykryzysowy postanawia wykorzystać drony. W pierwszej konkurencji uczestnicy konkursu opracują uniwersalne moduły cargo, służące do rozwożenia dronami przesyłek z prowiantem. W drugiej ich zadaniem będzie przygotowanie systemów teleinformatycznych, które zainstalowane na dronach pozwolą rozpoznać skradzione przez szabrowników auto po kolorze karoserii i tablicy rejestracyjnej. W ostatniej zaś - za pomocą dronów będą musieli zbudować mury oporowe. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne o łącznej wartości 60 000 złotych.

Przebieg imprezy

W konkursie weźmie udział 9 zespołów z 6 polskich politechnik. “Oczekujemy od nich innowacyjnych rozwiązań z dziedziny robotyki, teleinformatyki i lotnictwa, które w przyszłości będą mogły znaleźć zastosowanie w biznesie albo w reagowaniu kryzysowym” – mówi Sławomir Kosieliński, prezes zarządu Fundacji Instytut Mikromakro i dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas. Imprezę otworzy seminarium poświęcone przebiegowi zawodów i sytuacji na rynku pracy. Sam konkurs rozpocznie się natomiast w czwartek 6 czerwca. Tego samego dnia goście Droniady będą mieli okazję posłuchać debaty na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, którą poprowadzą eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych.

Zintegrowany System Kwalifikacji

Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) to odpowiedź na zmiany zachodzące na rynku pracy i w gospodarce. Ma służyć podniesieniu poziomu kapitału ludzkiego w Polsce poprzez opisanie, uporządkowanie i zebranie różnych kwalifikacji w jednym, powszechnie dostępnym rejestrze – Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. Jak pokazują doświadczenia innych krajów europejskich, wprowadzenie podobnych rozwiązań skutkuje wzrostem liczby osób zainteresowanych formalnym potwierdzeniem swoich kompetencji oraz podnoszeniem kwalifikacji. Skorzystają więc na tym wszyscy: pracownicy, pracodawcy oraz różne organizacje branżowe. Koordynacją prac i wsparciem merytorycznym w zakresie wdrażania systemu zajmuje się Instytut Badań Edukacyjnych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej realizując cztery pozakonkursowe projekty związane z ZSK.
Spotkajmy się w Katowicach

Droniada odbędzie w dniach 5-8 maja się na terenie Aeroklubu Śląskiego na lotnisku Katowice-Muchowiec. Wydarzenie skierowane jest m.in. do środowisk naukowych, samorządowców, organizacji pożytku publicznego, służb mundurowych, a także przedstawicieli sektorów: teleinformatycznego, dronowo-robotycznego, kosmicznego, lotniczego, energetycznego i wydobywczego, rolno-spożywczego, budowlanego, transportowego, logistycznego oraz motoryzacyjnego. Serdecznie zapraszamy!