rawpixel 783344 unsplash 612x400ico

Indywidualne spotkania konsultacyjne w ramach projektu „Szansa”

Zapraszamy na indywidualne spotkania konsultacyjne dla potencjalnych grantobiorców projektu „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”, podczas których będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat rekrutacji do projektu oraz modelu wsparcia dla osób dorosłych o niskich umiejętnościach podstawowych. Więcej
icils ico

Cyfryzacja bez edukacji nie wystarczy. Znamy wyniki międzynarodowego badania ICILS 2018

Tylko 2% uczniów wykazuje się umiejętnościami krytycznego przyswajania informacji znalezionych w internecie – to jeden z wniosków drugiej edycji Międzynarodowego Badania Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych (ICILS 2018). Więcej
chiny ico

Wizyta gości z Chin

13 listopada br. gościliśmy delegację przedstawicieli instytucji kulturalno-edukacyjnych z chińskiej prowincji Anhui.  Więcej
sektorowe rady ico

O roli sektorowych rad ds. kompetencji

Już w środę 13 listopada odbędzie się kolejne spotkanie organizowane w ramach debaty publicznej o ZSK pod hasłem “ZSK - most łączący edukację i rynek pracy”. Tym razem pochylimy się nad kwestią rozwoju kwalifikacji sektorowych. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!  Więcej
hr2 ico

Jak wspierać ludzi zmieniających zawód?

19 i 26 listopada w Centrum Konferencyjnym West Gate w Warszawie odbędą się jednodniowe warsztaty poświęcone problematyce zmiany zawodowej. Serdecznie zapraszamy do udziału doradców zawodowych i pracowników branży HR! Więcej
pisa2021 icon

Matematyka główną dziedziną badania PISA 2021

Na początku grudnia br. poznamy wyniki badania PISA 2018. Tymczasem podano już założenia edycji PISA 2021. Tym razem główną dziedziną badania osiągnięć uczniów w ponad 80 krajach będzie matematyka. Więcej

Co się wydarzyło 11 listopada

60% uczniów wie, w którym roku Polska odzyskała niepodległość, a prawie 77% gimnazjalistów wie, że świętujemy to 11 listopada. Młodzież interesuje się historią, 53% lubi słuchać o historii XX wieku, ponad 70% lubi oglądać rodzinne pamiątki odnoszące się do historii, ale uczniowie mają problemy z chronologią i odczytywaniem symboli. O kompetencjach historycznych gimnazjalistów i postawach młodzieży wobec historii najnowszej opowiedzieli na konferencji prasowej 10 listopada eksperci z Pracowni Historii IBE.

- Zależy nam na tym, żeby uczniowie potrafili dobierać argumenty do tezy, którą prezentują, dokonać selekcji informacji, analizy pod względem użyteczności, to wszystko są umiejętności potrzebne także w codziennym życiu – mówił Krzysztof Mrozowski.

Jakub Lorenc – Sprawdzaliśmy również, czy uczniowie są przygotowani do podjęcia nauki w szkole ponadgimnazjalnej. 18% uczniów kończąc gimnazjum nie potrafi np. zamienić daty na wiek. Najwyższe poziomy umiejętności osiąga 16% uczniów, to ci, którzy sami stawiają pytania, wyciągają wnioski, do interpretacji tekstu potrafią wykorzystać myślenie historyczne.

– Historia ma uczyć dzieci myślenia – powiedziała prof. Jolanta Choińska-Mika – Ważnym wskazanie jest położenie większego nacisku na kompetencje edukacji ogólnej w szkołach zawodowych. Ktoś, kto nie przeczyta i nie zrozumie instrukcji obsługi nowoczesnej maszyny, będzie miał problemy w pracy zawodowej.

Historycy pokazali również kilka zadań, z którymi zmierzyła się badana młodzież.

Załączniki: