"Ciemne strony publikowania wizerunków dzieci w Internecie. Co możemy z tym zrobić?" - konferencja w Senacie RP

Wydarzenie poświęcone problematyce udostępniania wizerunków najmłodszych w sieci. W gronie składającym się z przedstawicieli rządu, ekspertów z instytucji zajmujących się bezpieczeństwem dzieci oraz dziennikarzami poruszono temat wyzwań i zagrożeń z tym związanych. Zaprezentowany został poradnik pt. "Wizerunek dziecka w Internecie. Publikować czy nie?" skierowany do instytucji, placówek, firm, organizacji i osób prywatnych.

Każdego dnia w Internecie publikowanych jest 500 milionów zdjęć, nie wliczając materiałów wideo. Wraz ze wzrostem ich liczby, rośnie też skala łamania prawa do prywatności, kradzieży tożsamości, cyberbullyingu, uwodzenia w sieci, poszerza się pole dla działalności sieci pedofilskich, rośnie też skala pornografii z udziałem dzieci i wiele innych patologii. Zdarza się, że z tego powodu spotykają ich kpiny, hejt i przemoc rówieśnicza.

Poradnik  "Wizerunek dziecka w Internecie. Publikować czy nie?" został opracowany we współpracy z Prezesem Urzęd.u Ochrony Danych Osobowych - Mirosławem Wróblewskim, zespołem #UODO, Prezesem Fundacji Orange Konradem Ciesiołkiewiczem oraz Mecenas Moniką Trzcińską i Antoniną Bojanowską.

W poradniku znajdziecie Państwo szereg argumentów prawnych, społecznych i etycznych oraz rekomendacji, w jaki sposób chronić prywatność najmłodszych, ich wizerunek i dane osobowe.

Podczas konferencji organizowanej przez Parlamentarny Zespół Praw Dziecka - Monika Rosa i #UODO swoją perspektywą dzielili się Katarzyna Lubnauer, sekretarz stanu MEN, przedstawiciele Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji - wydziału ds. zwalczania handlu ludźmi, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Państwowa Komisja ds. przeciwdziałania pedofilii, ale także urzędnicy i organizacje społeczne. W dyskusji udział wzięli zaproszeni eksperci: Jolanta Aleksandra Rodzewicz, reprezentująca IBE Instytut Badań Edukacyjnych, Katarzyna Staciwa z NASK, Marek Szymaniak - SPIDER'S WEB, Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, FundacjaPozytywni.pl, Fundacja Orange.

Bezpłatny poradnik jest dostępny do pobrania ze strony Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kalendarz wydarzeń

Lipca   2024
Pon Wt Śr Cz Pt Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

NASZE BADANIA