Edukacja Dostępna - jak najbliżej każdego dziecka

Instytut Badań Edukacyjnych zaprasza na konferencję online, która odbędzie się 14 września 2023 roku. Spotkanie zainauguruje działalność projektu "Szkoła dostępna dla wszystkich" (Accessible School for All).

Konferencja "Edukacja Dostępna - jak najbliżej każdego dziecka" skierowana jest do dyrektorów przedszkoli, szkół ogólnodostępnych, placówek doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, nauczycieli, nauczycieli specjalistów, przedstawicieli poradni psychologiczno-pedagogicznych. Zapraszamy do zapoznania się z programem oraz skorzystania z linku do rejestracji na konferencję.

Podczas wydarzania zostaną przedstawione założenia i szczegółowe cele projektu "Szkoła dostępna dla wszystkich" realizowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych, UNICEF, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz uczelnie i organizacje pozarządowe.

Wystąpią przedstawiciele MEiN, UNICEF i Instytutu Badań Edukacyjnych, którzy wprowadzą uczestników w problematykę działań podejmowanych na rzecz wspierania dostępności edukacji dla każdego ucznia. Podczas panelu dyskusyjnego autorzy programów szkoleniowych przedstawią założenia modelu kształcenia Doradców ds. Dostępności Uczenia, na którym opiera się oferowany program doskonalenia zawodowego nauczycieli specjalistów.

Podczas konferencji zostaną zaprezentowane programy, przykładowe interwencje wraz ze wskazaniami do ich stosowania oraz zasady udziału szkół i placówek w projekcie. Omówione zostaną:

• Program 1. Wdrożenie do praktyki szkolnej metod diagnostycznych wspierających pomoc psychologiczno-pedagogiczną
  • Program 2. System wsparcia edukacyjno-specjalistycznego uwzględniający zróżnicowane potrzeby uczniów podczas zajęć lekcyjnych.
  • Program 3. Ochrona zdrowia psychicznego, zapobieganie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży oraz oddziaływanie edukacyjno-specjalistyczne skierowane do uczniów
  • Program 4. Prowadzenie działań integracyjnych uczniów i ich rodzin z doświadczeniem migracji, w tym uchodźców z Ukrainy
  • Program 5. Budowanie pozytywnego klimatu szkoły

Konferencja odbędzie się online, a udział w niej jest bezpłatny. Wystąpienia będą tłumaczone symultanicznie na język angielski, polski oraz PJM. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego osoby zainteresowane udziałem proszone są o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 września 2023 r. do godziny 09:00.

Więcej informacji o projekcie "Szkoła dostępna dla wszystkich" (Accesssible School for All).

Pobierz program konferencji