flaga RPTekst łatwy do czytania

PISA 2022. Przygotowania do Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów

Instytut Badań Edukacyjnych przystąpił do realizacji 8. edycji Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów. Badanie PISA odbędzie się między 1 marca a 25 kwietnia 2022 roku i obejmie 250 wylosowanych szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Badanie PISA jest największym międzynarodowym badaniem umiejętności uczniów na świecie. Przeprowadza się je co 3 lata, a Polska uczestniczy w nim od samego początku, czyli od 2000 roku.

W badaniu głównym weźmie udział ponad 250 szkół z terenu całej Polski. Do badania przystąpią piętnastolatkowie uczący się w liceach, technikach, szkołach branżowych oraz szkołach podstawowych. W dużych placówkach do udziału w badaniu wylosowanych zostanie 46 uczniów, w mniejszych – do badania zostaną zaproszeni wszyscy piętnastoletni uczniowie szkoły.

Badanie główne PISA 2022 ma na celu dostarczenie porównawczych danych dotyczących umiejętności uczniów z zakresu pięciu dziedzin. W bieżącej edycji badania, oprócz zadań z rozumienia czytanego tekstu, rozumowania w naukach przyrodniczych oraz umiejętności finansowych, uczniowie będą mieli okazję rozwiązywać nowe zadania z części matematycznej oraz nowej dziedziny, która po raz pierwszy pojawiła się w badaniu PISA, czyli "kreatywnego myślenia”.

PISA 2022. Informacje szczegółowe

Realizacja badania PISA 2022 polega na sprawdzeniu wiedzy i umiejętności uczniów za pomocą zadań rozwiązywanych na komputerach. Uczniowie będą rozwiązywać zadania mierzące umiejętności z zakresu matematyki, rozumowania w naukach przyrodniczych, rozumienia czytanego tekstu, umiejętności ekonomicznych oraz kreatywnego myślenia. Przydział uczniów do poszczególych części badania jest losowy. Wypełnią oni również kwestionariusz zawierający pytania dotyczące ich opinii i postaw.

Badanie będzie realizowane na komputerach dostarczonych przez wybraną w przetargu firmę badawczą i powinno odbyć się w ciągu jednego dnia. Elementem badania jest także wypełnienie przez dyrektorów ankiety dotyczącej szeroko rozumianych zasobów szkoły.

PISA 2022 realizowane przez IBE na zlecenie MEiN

Wyniki przeprowadzonych badań zostaną opracowane ‒ podobnie jak w raportach z poprzednich edycji badania ‒ jedynie w postaci zbiorczych zestawień na poziomie ogólnokrajowym i nie będą wykorzystane ani do oceny pracy poszczególnych szkół, ani do oceny wiedzy i umiejętności pojedynczych uczniów. Dlatego też ani nazwy szkół biorących udział w badaniu, ani też uzyskane w nich wyniki nie będą nikomu udostępniane.

Podczas realizacji badania będą przestrzegane postanowienia Ustawy o ochronie danych osobowych oraz Kodeksu Cywilnego. Wszystkie zbierane i wykorzystywane dane osobowe zostaną zanonimizowane i nie będą w żadnym zakresie upubliczniane ani przekazywane innym podmiotom.

Realizację badania PISA w Polsce, na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki, przeprowadza Instytut Badań Edukacyjnych.

Więcej informacji na temat badania można znaleźć na stronie internetowej PISA.

Kalendarz wydarzeń

maja   2025
Pon Wt Śr Cz Pt Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

NASZE BADANIA